2019 2020 Sicil Affı Gelecek Mi? Kara Listeden Kimler Silinir?

2019 sonu yada 2020 yılında sicil affı gelip gelmeyeceği konusu merak ediliyor. Hükümetin kredi sicil affına dair tutumu düzenlemenin gelip gelmeyeceğini haberimizde ele alıyoruz.

2019 2020 Sicil Affı Gelecek Mi? Kara Listeden Kimler Silinir?
21 Ekim 2019 - 15:28

Bankalardan kredi kullanmış yada kredi kartı almış daha sonra borcunu ödeyememiş binlerce vatandaş bulunuyor. Bu vatandaşlar bankalar tarafından kara listeye alındıklarından dolayı da herhangi bir kredi kullanamıyorlar. 

Bu kapsamda kredi sicil affı bekleyen bu vatandaşlar bu konuda adım atılmasını istiyorlar. Peki 2019 yılında yada 2020 yılında kredi sicil affı çıkarılacak mı? İşte tüm bu detaylar;

KREDİ SİCİL AFFI ÇIKACAK MI?

Ekonomi ve finans gündeminde kredi sicil affı konusu son dönemlerde konuşulmaya başlandı. Öyle ki bu konuya ilişkin son açıklama TESK'den geldi. 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yazılı bir açıklamada bulunarak sicil affı düzenlemesinin çıkmasını istedi. Bu konuda yapmış olduğu açıklamalarında kara listede yer alan vatandaşların nakit ihtiyacı yaşadıklarını ve bu yüzden tefecilerin sayısının arttığını dile getirdi. Bu kapsamda kredi sicil affı yasasının çıkarılmasını isteyen TESK Genel Başkanı Palandöken şu ifadelere yer verdi.

"Esnafımız için etkin bir sicil affı şart. Bugüne kadar çıkarılan 3 sicil affı bankaların inisiyatifine kaldı. Bankaların yüksek, tefecilerin uçuk ve dengesiz faizlerinin altında ezilen esnafımızın sesi duyulmalı. Bu adaletsiz durumun çözülmesi için sicil affı getirilerek esnafımızın krediye ulaşması sağlanmalı."

Bundan önceki ilk kredi sicil affı 2017 yılında uygulandı. O dönemde borcu olan ve kara listede yer alan vatandaşlara bankalara borçlarını ödeme karşılığında sicil affı getirildi. Borçların ödenmesi adına ise vatandaşlara uygun faizle kredi sağlandı.

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum