2019 Yılı Sonu Dolar Enflasyon Etkileşimi Değerlendirmesi

Türkiye’nin içerisinde bulunduğu mali durum ve ekonomik göstergelere göre 2020 yılı sonu dolar enflasyon etkileşimi ele alındı. Yapılan değerlendirme Türkiye’ni en çok etkileyecek dönemin geride kaldığı analizi öne çıktı.

2019 Yılı Sonu Dolar Enflasyon Etkileşimi Değerlendirmesi
22 Ekim 2019 - 07:52

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan ekonomi gündemini değerlendirdi. Bu kapsamda sanayicilerin beklentilerine, taleplerine dair açıklamalarda bulunan Erdal Bahçıvan konuşmasında ayrıca gündem başlıklarını da ele aldı.
 
Ekonomi ve gündem konularına dair açıklamalarda 2019 yılı sonu beklentilerine dair görüşlerini açıklayan İSO Başkanı dolar kuru ve enflasyon değerlendirmesinde bulundu.
 
EKONOMİ GÜNDEMİ 2019 YIL SONU DOLAR DEĞERLENDİRMESİ
 
İSO Başkanı Erdal Bahçıvan açıklamalarında deprem konusuna değinerek başladı. Sanayicilerde dahil olmak üzere olabilecek yıkıcı bir deprem için yeteri kadar hazır olunmadığını ifade eden Bahçıvan güçlü sorumluluklar almak gerektiğini ifade etti. Bunun için samini ve sağlıklı analizlerin olmasını gerektiğini ifade eden İSO Başkanı Bahçıvan bu analizler sonra dönüşümün hızlı olmasını gerektiğini bildirdi.
 
Konuşmasının bu bölümünden sonra finans konularını ele alan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan dolar ve enflasyon etkileşimi ele aldı. Bu çerçevede ekonomi alanında zorlu sürecin geride kaldığını ifade eden İSO Başkanı şu sözlere yer verdi.
 
"Enflasyonu besleyecek en önemli risk, kur... Bizim şu anda, kabul edelim ki, talep noktasında çok güçlü bir enflasyon riskimiz yok. Türkiye'nin maliyet enflasyonu sorunu zaten son 2 yılın en büyük problemiydi. O da kurdan kaynaklandı. Tahmin yapmayı sevmem, tahmin yapmak da istemem ama kurla ilgili düşüncem, geçtiğimiz 10 günde kur 5,80-5,90 bandını eğer geçmediyse kurda özellikle yaşadığımız o büyük sıçramayı, zıplamayı artık beklemiyorum. Kur tarafından enflasyonu bozacak, enflasyonu zorlayacak bir sebep kısa vadede gelmeyecek diye düşünüyorum.”
 
İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ekonomide dünyada işlerin iyi gitmediğini ancak Türkiye için olumlu sinyallerin olduğunu ifade etti. Ekonomi alanında risklerin iyi görüşülmesi gerektiği uyarısında bulunan İSO Başkanı Türkiye ekonomisinin önümüzdeki ayların daha olumlu geçeceğini belirtti.
 
Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum