2020 GSS Prim Borcu: Devlet ve Özel Hastanelerden Sağlık Hizmeti Alınması

GSS prim borcu olan vatandaşlar, 2020 yılında sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler mi? GSS prim borcu yapılandırması olacak mı? GSS prim borcu olan vatandaşların, 2020 yılı için bilmesi gerekenler.

2020 GSS Prim Borcu: Devlet ve Özel Hastanelerden Sağlık Hizmeti Alınması
05 Şubat 2020 - 19:10
2020 yılında Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olan vatandaşların, sağlık hizmeti almalarına ilişkin düzenleme Resmi Gazete'de Ocak ayında yayımlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararında yer alan uygulamalar ve özel hastane ile devlet hastanesinden sağlık hizmeti alınması. 

GSS PRİM BORCU OLANLAR İÇİN 2020 YILI SAĞLIK HİZMETLERİ DÜZENLEMESİ

Öncelikle GSS prim borcu olan vatandaşlar ve bu vatandaşların baklama yükümlü olduğu kişiler 2020 yılında Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren devlet hastanelerinden sağlık hizmeti alabilecekler. Yaklaşık 2 milyon vatandaşı kapsayan bu düzenleme kapsamında GSS borcu olanlar, yılsonuna kadar her türlü sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler. 

GSS Borcu Olanlar Özel Hastanelere Gidemeyecek

GSS prim borcu olan vatandaşlar yalnızca Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneler ile devlet hastanelerinden sağlık hizmetleri alabilecekler. Bunun dışında kalan özel hastaneler ile özel üniversite hastaneleri (vakıf üniversitesi hastanelerinden) ücretsiz sağlık hizmeti alamayacaklar. 

Borcunu Yapılandırmış Olanlar, Taksit Ödeyenler

2020 yılında Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olan ancak yapılandırma yapmış ve yapılandırılmış borcunu düzenli ödeyen vatandaşlar sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Bu vatandaşlar hem özel, hem devlet hastanelerinden sağlık hizmeti alabiliyorlar.

Haber Kaynağı: SGK Bülteni - ÖZEL HABER

YORUMLAR

  • 0 Yorum