2020 Nisan PPK Toplantısı! 50 Baz Puan Faiz İndirim Beklentisi

Merkez Bankası Nisan ayı PPK toplantısını 22 Nisan tarihinde gerçekleştirecek. Ekonomistler TCMB'nin Nisan PPK toplantısına dair değerlendirmelerinde faiz indirimi olmasını bekliyorlar. Nisan ayında 25 baz puan ile 50 baz puan arasında indirim bekleyen uzmanların değerlendirmesi haberimizde.

2020 Nisan PPK Toplantısı! 50 Baz Puan Faiz İndirim Beklentisi
20 Nisan 2020 - 11:32
Türkiye finans gündemi için oldukça önemli olan Nisan ayı PPK toplantısına kısa bir süre kaldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilecek olan PPK toplantısında en merak edilen nokta faiz indirimi kararının alınıp alınmayacağı. Bu noktada Nisan PPK öncesinde toplantıdan çıkacak karara dair uzmanlardan değerlendirmeler geldi. 

TCMB 22 NİSAN PPK TOPLANTISI FAİZ İNDİRİMİ KARARI

Uzmanlar Merkez Bankası'nın PPK toplantısına dair yapmış oldukları açıklamalarında, faiz indirimi kararı üzerinde duruyolar. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın koronavirüs ile mücadele sürecinde oluşan ekonomi gelişmeleri kapsamında yeni bir faiz indirimi kararı alması bekleniyor. Öne çıkan faiz indirimi beklenti oranları ise 25 baz puan ile 50 baz puan arasında. 

TCMB'nin faiz indirimi kararı alıp almayacağına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, değerlendirmesinde 50 baz puan indirim tahmininde bulundu. "Son 7 toplantıda da faiz indirme ritüelini bozmayan Merkez Bankası'nın gevşeme adımlarının hızı, politika faizinin yüzde 9.75'e kadar inmiş olması itibariyle azalmaktadır. Ancak ekonomideki durgunluk etkisi, küresel merkez bankalarının virüs etkilerini hafifletmek için parasal gevşeme önlemleri alması gibi etmenler Merkez Bankası'nın gevşeme politikasına destek oluyor"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Nisan ayı Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı 22 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek. TCMB uzun bir süredir devam eden PPK poltisikasında aralıksız faiz indirimi kararları almıştı. Merkez Bankası Başkanlığı'na Murat Uysal'ın getirilmesiyle yüzde 24.00 olan faiz oranı yüzde 9.75 seviyesine düştü. 22 Nisan PPK toplantısıyla faiz oranlarının 9.25 bandına çekilmesi bekleniyor.

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum