2020 Yılı Üniversite Yatay Geçiş İşlemleri Başvuru Şartları

2020 yılı üniversite yatay geçiş işlemleri. Üniversite 1. sınıfta yatay geçiş yapılır mı? Yatay geçiş yapmak için başvurular nereye yapılır? 2020 yılı yatay geçiş başvurularına dair tüm detayları sizlerle paylaşıyoruz. Üniversitesini değiştirmek isteyen öğrenciler için yatay geçiş işlemleri ile ilgili tüm ayrıntıları haberimizde ele alıyoruz.

2020 Yılı Üniversite Yatay Geçiş İşlemleri Başvuru Şartları
21 Mart 2020 - 04:00

2020 yılı yatay geçiş işlemleri başvuru şartları ve yapılması gerekenler. 

YATAY GEÇİŞ NEDİR?Üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin eğitim aldıkları lisans veya önlisans bölümlerine, farklı bir üniversitede devam etmesini sağlar. Bu üniversite geçişi, değişikliği sürecine ise yatay geçiş denir. 

2020 YATAY GEÇİŞ TÜRLERİ

2020 yılında yatay geçiş yapacak olan öğrenciler yatay geçiş türlerine göre bu geçişlerini tamamlayacaklar. Yatay Gçiş Türleri üç çeşittir. İşte sırasıyla yatay geçiş türleri.

1-) Kurum içi yatay geçiş; Öğrenim görmek istediğiniz bölümün bulunduğunuz üniversite içinde olması durumunda yapılan geçişlerdir. 


2-) Kurumlar arası yatay geçiş; Öğrenim görmek istediğinizi bölüm farklı bir üniversitede olması durumunda yapılan geçiş işlemidir.

3-) Merkezi Yerleştirme Puanıyla; bu geçiş ise ÖSYM puanıyla yapılan yatay geçiş işlemidir.

YATAY GEÇİŞ BAŞVURU ŞARTLARI

* 2020 yılı yatay geçiş başvuruları için ilk şart öğrenim süresinin belirli bir bölümünü tamamlamak. Bu süre lisans bölümleri için 1 yılı tamamlamak, önlisans bölümleri için ise 1 yarıyılı yani 1 dönemi tamamlamak. 

* Geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin talep ettiği ve kendi sitesinden duyurduğu akademik ortalamaya sahip olmak

Geçmek istediğiniz programın puan türünde, puanınızın hesaplanmış olması, (Okuduğunuz bölüm, EA ise ve siz SAY bölüme geçmek istiyorsanız, SAY puan türünde puanınızın hesaplanmış olması gerekiyor.)

* Ayrıca başvuru süreci: en önemli koşullardan yine yatay geçiş yapmak istediğiniz üniversite tarafından ilan edilen başvuru tarihleri arasında başvuruda bulunmak. 

BAŞKA BİR ÜNİVERSİTEYE YATAY GEÇİŞ: KURUMLAR ARASI

Yatay geçiş başvurusunda bulunmayı düşünen öğrencilerin çok büyük bir kısmı başka bir üniversiteye geçmek istiyor. Yükseköğretim Kurulu tarafıdnan bu geçiş türü kurumlararası geçiş olarak tanımlanıyor. Bu geçiş türünü yapamak için ise ayrı koşullar bulunuyor. 

Kurumlar Arası Yatay Geçiş

* Farklı bir üniversiteye geçmek isteyen öğrencilerin sağlaması gereken ilk koşul ortalamalarının 100 değerlendirmesi üzerinden en az 60 puanda bulunmak.

* İkinci koşul eğer yatay geçiş yapılmak istenen üniversite yabancı dilde eğitim veren bir üniversite ise gitmek istediğiniz üniversitenin dil sınavından geçerli not almak ya da eğitim yapılan dile ait yeterlilik belgesine sahip olmanız gerekiyor.

HANGİ KURUMLAR ARASI GEÇİŞ YAPILABİLİR?

Yatay Geçiş Mevzuatına göre sadece belirlenen ve yönetmelikte yer alan kurumlar arasında yatay geçiş sağlanır. 

a-) Açık öğretimden örgün öğretime (Ortalamanızın en az 80 ya da sınav puanınızın yeterli olması gerekir),

b-) Uzak eğitimden örgün öğretime (Ortalamanızın en az 80 veya sınav puanınızın yeterli düzeyde olması gerekir),

c-) Uzak eğitim ve açık öğretim arasında,

d-) Birinci öğretim ya da ikinci öğretimden açık öğretime veya uzak eğitime, İkinci öğretimden ikinci öğretime, Sınav puanıyla girilen bölümden, özel sınav ile girilen bölüme,

e-) TSK ya da polis akademisinden başka bir kuruma, Ülke dışındaki bir üniversiteden,

f-) Türkiye’deki bir üniversiteye, yazımızda söz ettiğimiz şartları da sağlıyorsanız yatay geçiş yapabilirsiniz.

2020 YILI YATAY GEÇİŞ BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

2020 yılında yatay geçiş başvurusunda bulunacak olan öğrenciler başvurularını iki süreç arasında yapabilirler. Bunlardan birisinci güz dönemi başlamadan hemen önce yada bahar dönemi başlamadan hemen önce. Ancak 2020 yatay geçiş başvuruları için sabit bir tarih yok.

Burada her üniversite kendisi için akademik takvim belirliyor ve onu uyguluyor. Tüm öğrencilerinde bu başvuru süreçlerine  uyması gerekiyor. Aksi takdirde süreci kaçırabilirsiniz. Yatay geçiş başvuruları için öğrenciler hangi üniversiteye geçiş yapmak istiyorlarsa o üniversitenin duyurularını ve akademik takvimini incelemesi ve başvuru tarihlerini öğrenmesi gerekiyor. 

YATAY GEÇİŞ BAŞVURULARI NASIL NEREYE YAPILIR?

2020 yılında yatay geçiş başvurusunda bulunacak olan öğrenciler üniversiteler tarafından açıklanan yönergelere göre başvurularını yapacaklar. Çok sayıda üniversite yatay geçiş başvurularını internet üzerinden elektronik olarak alıyor. 

Öğrencilerin 2020 yatay geçiş başvuruları için yine geçiş yapmak istedikleri üniversite tarafından ilan edilen duyuruları incelemeleri gerekiyor.

SGK Bülteni - ÖZEL İçerik

YORUMLAR

  • 0 Yorum