52 Yaşında Emekli Olmak için Sağlanması Gereken Koşullar

Emekli olmak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken başvuru koşulları prim,gün ve yaş. Peki 52 yaşında emekli olmak için hangi şartların yerine getirilmiş olması gerekiyor?

52 Yaşında Emekli Olmak için Sağlanması Gereken Koşullar
25 Ekim 2019 - 18:37

Çalışma hayatı içerisinde yer alan vatandaşlar için en önemli hedeflerin başında yaşlandıklarında emekli olmak. SGK mevzuatına göre emekli olmak için 3 şartın sağlanması gerek. Yaş, gün ve prim şartları için yükümlülüklerini yerine getirmek isteyen çalışanlar için ise durum değişken. 

Emeklilik düzenlemelerine göre Türkiye'de emeklilik durumu kişiden kişiye göre değişiyor.

52 YAŞINDA EMEKLİLİK İÇİN OLUŞMASI GEREKEN DURUM

Emeklilik için 1990 tarihinde işe başlayan bir vatandaşın sormuş olduğu soru ve yanıtı. 

2 Ağustos 1972 doğumluyum. SSK başlangıcım 3 Mayıs 1990. 5800 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim? Sigortam askerden önce başladı. Askerlik borçlanması yapabilir miyim?

Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 52 yaşınızı dolduracağınız 2 Ağustos 2024’te emekli olabilirsiniz. Askerliğini istediğiniz zaman borçlanabilirsiniz. Ancak, askerliğiniz sigorta başlangıcınızdan sonra olduğundan, borçlanma emeklilik şartlarınızı değiştirmez. Sadece primi artırır. Priminiz de yeterli olduğundan, bizce askerlik borçlanmasına gerek yok.

Çalışma hayatında olan vatandaşların emekli olma sürelerine doğrudan etki eden tarih 1999 yılı. 1999 yılından önce işe başlamış olan vatandaşlar ile 1999 yılından sonra işe başlayan için emeklilik yaşı değişiyor. 

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum