Bağkur Erken Emeklilik 2020: SGK Erken Emekli İşlemleri Başvuru Şartları 

Bağkur primi ile erken emeklilik. Bağkur üzerinden erken emekli olmak isteyenlerin sağlamaları gereken koşullar. Bağkur emekliliği için gerekli prim ödeme şartı, gün şartı, yaş şartı. Bağkur primi ödeyerek emekli olunması, aylık maaş alınması adına yerine getirilmesi gereken tüm şartlar haberimizde. 

Bağkur Erken Emeklilik 2020: SGK Erken Emekli İşlemleri Başvuru Şartları 
04 Nisan 2020 - 13:30
Bağkur primi ödeyerek emekli olmak isteyen vatandaşlar uzun prim ödeyip emeklilik için gerekli şartların sağlanmalarını bekliyorlar. Bağkur primlerini tamamlayan vatandaşların ayrıca gün şartı ve yaş şartını aynı tamamlamış olması gerekiyor. Mevzuata göre gün, yaş ve prim şartını sağlamadan bazı durumlarda ise erken emeklilik mevcut. Bu haberimizde de Bağkur üzerinden emekli olacak vatandaşların sağlamaları gereken bu şartları aktarıyoruz. 

BAĞKUR ÜZERİNDEN ERKEN EMEKLİLİK BAŞVURU KOŞULLARI

Bağkur primi ödeyerek emeklilik hakkı elde edebileceğiniz özel durumları listeler halinde sağlanması gereken asgari koşullar ile birlikte derledik.

* Bağkur ile emekli olunması için vatandaşların en az 3600 gün pirm ödemiş olmaları gerekiyor. Bağkur ile emeklilikte en önemli koşul bu. Bağkurlu vatandaşların primleri 3600 günden az ise emekli olmaları imkansız. Bunun dışında vatandaşların Başkur ile emeklilik için en az 15 yıl çalışmış olmaları gerekiyor. Erken emeklilik için ayrıca yaş haddi sebebiyle emeklilik hakkı talep eden kişilerin Bağkur sigorta primlerini 2014 yılından önce tamamlaması gerekiyor. 

* Bağkur ile erken emeklilik konusunda ayrıca vatandaşların; Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından belirlenen diğer bazı özel koşulların tamamını sağlamaları gerekiyor. 

* Bağkur ile emeklilik konusunda vatandaşların bilmeleri gereken özel hususlar var. Bu özel hususların ilki kadınların ve erkeklerin ayrı ayrı borçlanma hakları varsa bu haklarını kullanarak prim eksikliklerini giderebilirler. 

* Diğer bir özel husus ise 3600 prim gününden emekli olmak istemeyen vatandaşlar için. Bağkur primi ödeyerek 4200 ve 5400 prime tamamlayarak daha yüksek seviyeden emekli olabilirsiniz.

BAĞKUR ERKEN EMEKLİLİK BAŞVURUSU

Bağkur erken emeklilik için başvuruda bulunacak olan vatandaşlar tüm koşulları sağlamaları durumunda Sosyal Güvenlik Kurumuna SGK başvurularını iletecekler. Başvuru işlemleri yazılı dilekçe ile kurum birimlerine doğrudan yapılabilir.

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum