Bedelli Askerlik Yapacak Memurların Aylık Maaş, İşçilerin Kıdem Tazminat Hakkı 2020

Bedelli askerlik yapacak memurların aylık maaşları kesilir mi? Bedelli askerlik için işten ayrılan işçilere kıdem tazminatı ödemesi yapılır mı? Yargıtay bedelli askerlik yapacak olan memur ve işçilere sağlanacak haklar adına kararı verdi. Bu kapsamda işten ayrılacak işçilerin kıdem tazminatı ödemeleri ile memurların aylık maaş ödemelerine ilişkin detaylar haberimizde.

Bedelli Askerlik Yapacak Memurların Aylık Maaş, İşçilerin Kıdem Tazminat Hakkı 2020
22 Şubat 2020 - 10:38

İş hayatında yer alan erkek vatandaşların en önemli aşamalarından birisi de askerlik. Bu kapsamda vatandaşlara sağlanan kalıcı bedelli askerlik düzenlemesi ile bu konuda önemli bir çalışma yapıldı. Ancak bedelli de olsa bu vatandaşlar 21 gün eğitim alacaklar. 

21 gün bedelli askerlik eğitimi için ise memurların işe ara vermesi, çalışanların ise ücretsiz izin alması yada işten ayrılması gerekiyor. BEDELLİ ASKERLİK KIDEM TAZMİNATI ÖDEMESİ

Bedelli askerlik yapacak olan ve işten ayrılacak çalışanlar ile işverenler arasında yaşanan uyuşmazlık yargıya taşınmıştı. Bu konuda uzun süredir devam süreç sona erdi. Bu kapsamda Yargıtay bedelli askerlik yapacak işçiler işten ayrılmaları durumunda kıdem tazminatı ödemesi almalarına hükmetti. 

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin kararı kapsamında çalışan personellerin kıdem tazminatı almak için diğer şartları sağlamaları durumunda ve işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatı alabilecekleri belirtildi. Karar metninde şu ifadeler yer aldı. "askerlik" nedeniyle feshederse kıdem tazminatını hakkedecektir hükmü verildi."

MEMURLARIN AYLIK MAAŞ HAKKI


Kamu kurumlarında memur olarak görev yapan vatandaşların bedelli askerlik yapmaları durumunda, o süreç boyunca ücretsiz izinli sayılmalarına karar verildi. Yargıtay tarafından alınan kararda bedelli askerlik sürecinde ücretsiz izin verilir ve bu izinler kamu personellerinin amirleri tarafından onaylanır. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum