Bilinmeyen Devlet Destekleri! Erkeklerde Çeyiz Parası Ödemesi Alabilir

Erkeklere çeyiz parası ödenir mi? Yetim aylığı alan erkekler evlendiklerinde çeyiz parası ödemesi alabilirler mi? Emekli sandığı çeyiz parası ödeme şartları neler? SSK ve Emekli Sandığı yetim aylığı alımlarında çeyiz parası ödemesi koşulları. Tüm bu soruların yanıtlarını SGK mevzuatında yer aldığı şekilde sizlerle paylaşıyoruz.

Bilinmeyen Devlet Destekleri! Erkeklerde Çeyiz Parası Ödemesi Alabilir
07 Mart 2020 - 11:44
Devlet Destekleri çok sayıda farklı durumda olan vatandaşlara aylık, tek seferlik, üç aylık yada başka ödeme periyotları ile yapılmakta. Ancak bu destek ödemelerinin çoğu vatandaşlar tarafından bilinmiyor. Hak sahipleri bu ödemeleri bilmediklerinden dolayı paraları SGK bünyesinde kalıyor. 

Bilinmeyen devlet destekleri arasında da bir erkeklere yapılan çeyiz parası ödemesi bulunuyor. Peki erkekler nereden, nasıl ve ne kadar çeyiz parası ödemesi alırlar? Tüm detayları ile ele aldık.

DEVLETTEN EVLENECEK ERKEKLERE ÇEYİZ PARASI ÖDEMESİ

Devlet sigortalı, emekli bir vatandaşın hayatını kaybetmesi durumunda geride kalan çocuklara ve eşe dul vey yetim maaşı bırakır. Yetim maaşı alan genç kızlar evlenmek istediklerinde ise bu maaşları kesilir. Ancak maaşın kesilmesinden önce genç kızlara toplu halde çeyiz parası ödemesi sağlar. 

506 sayılı SSK ve 5510 sayılı SS ve GSS Kanunu'na göre, SSK kapsamında yetim maaşı alan gençlere yetim aylığının 2 yıllık tutarı yani 24 aylık maaş tutarı kadar evlenme yardımı/ödeneği olarak ödenir. Bunun dışında 434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu'na göre, evlenmeleri nedeniyle dul ve yetim aylığı kesilen eş ve kız çocukları ile anaya almakta oldukları dul veya yetim aylıklarının 12 aylık tutarı evlenme ikramiyesi olarak ödenir.KİMLER, NASIL EVLİLİK YARDIMI ALIR?

Çeyiz Parası, SGK kapsamında yetim maaşı alanlardan evlilik yardımı sadece genç kızların evlenmeleri durumunda ödenir. Emekli sandığında ise dul, genç kız veya erkeğin evlenmesi durumunda evlilik yardımı ödemesi yapılır.

SGK Bülteni

YORUMLAR

  • 0 Yorum