Bir Günlük SSK Prim Ödemesi SGK Prim Başlangıç Tarihi Olarak Kabul Ediliyor Mu?

SGK prim başlangıcında bir gün kabul ediliyor mu? 1 günlük prim emeklilikte SSK başlangıcı olarak sayılıyor mu? SGK prim başlangıcına dair soru cevap ve detaylar haberimizde.

Bir Günlük SSK Prim Ödemesi SGK Prim Başlangıç Tarihi Olarak Kabul Ediliyor Mu?
24 Ekim 2019 - 10:03

Emekli olmak için gerekli başvuru koşullarının sağlanması vatandaşların durumlarına göre şekilleniyor. Bu kapsamda her vatandaşın emeklilik yaşı kendisine bağlı şartların tamamlanması ile sağlanıyor. Bu kapsamda en önemli koşulların başında ise SGK prim başlangıcı bulunuyor. 

Peki SGK prim başlangıcında süre var mı? Bir günlük SGK prim başlangıcı, emeklilik için kabul görüyor mu? Bu soruların yanıtlarını sizlerle paylaşıyoruz.

SGK PRİM BAŞLANGICI İÇİN 1 GÜNLÜK PRİM ÖDEMESİ YETERLİ Mİ?

Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatına göre emekli olma hayali kuran tüm çalışanlar önce prim, sonra gün ve en son olarak yaş şartını sağlamak zorundalar. Prim ve gün şartı sabit olup yaş şartı işe başlama tarihine göre değişiyor. 

Peki işe başlama tarihi nasıl belirleniyor? Bu sorunun yanıtı siz okuyucularımıza bir soru ve cevapla aktarıyoruz.

İşe girişin sigorta girişi sayılması için kaç gün prim ödenmiş olması gerekiyor? Örneğin; bir kişi işe girip 3 gün sigortalı çalıştı ve işten ayrıldı. Üç yıl sonra tekrar sigortalı olarak işe girdi. Bu üç gün başlangıç sayılır mı?

Sigorta girişi yapılıp, uzun vadeli sigorta kollarına (malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına) çalışma süresi bildirilmesi halinde sigorta başlangıcı yapılmış sayılır. Çalışma süresi bir gün dahi olsa sigorta başlangıcı sayılır. Sorunuzdaki üç gün çalışan kişinin sigorta başlangıcı yapılmış sayılır.

Bu bilgiler ışığında herhangi bir tarihte herhangi bir işyerinde çalışmış olup bir gün dahi sigorta primi ödenen vatandaşlar emeklilik hesaplamalarında bu tarihi esas alacaklardır. SGK Mevzuatına göre sigorta başlangıcı için birgünlük sigorta bile geçerli sayılmakta. 

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum