Çalışan Emekli İşinden Ayrılırsa Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Çalışan emekliler 5 yıldır çalışmakta oldukları işyerinden ayrılırlarsa kıdem tazminatı alabilirler mi? Çalışan emeklilerin kıdem tazminatı detayları haberimizde.

Çalışan Emekli İşinden Ayrılırsa Kıdem Tazminatı Alır Mı?
21 Eylül 2019 - 18:17

SGK Bülteni olarak çalışma hayatında yer alan sorunlara ilişkin konu başlıklarını sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Bu haberimizde siz okuyucularımıza aktarıyoruz. 

Emeklilik ve kıdem tazminatı konularına ilişkin sorulan 2 soru ve Posta'dan Ekrem Sarısu'nun bu sorulara vermiş olduğu yanıtlar. 

3 KURUMDAN 3 AYLIK ALMAK


SSK; Bağkur ve Emekli Sandığı'ndan 3 maaş birden almak. 

Soru: 5 Eylül 2019’da babamı kaybettik. Annem dul kaldı. Başka kız kardeşim yok. Annem Bağkur emeklisi. Rahmetli babam SSK emeklisi. Rahmetli dedem ise Emekli Sandığı emeklisi. Dedemin yani annemin babasınını vefat tarihi 1993. Annem hem babamdan hem de dedemden dolayı Emekli Sandığı’ndan maaş alabilir mi?

Cevap: Babası Emekli Sandığı emeklisi olduğundan anneniz şanslı. Çünkü sadece Emekli Sandığı, SSK veya Bağkur emeklisi kız çocuğuna ana veya babasından dolayı yetim aylığı bağlar. Anneniz Bağkur’dan kendi aylığını, eşinden dolayı SSK’dan dul aylığı, babasından dolayı da Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı olmak üzere üç aylığı birlikte alabilir.

ÇALIŞAN EMEKLİLERİN KIDEM TAZMİNATI


Çalışan emekliler çalıştıkları yerden kendi rızaları ile ayrılırlarsa kıdem tazminatı alabilirler mi? İşte o soru ve cevap.

Soru: Eşim 2014’te çalıştığı özel hastaneden emekli olduktan sonra aynı yerde beş yıl boyunca kesintisiz olarak çalışmasına devam etti. Şimdi işinden tamamen ayrılmak istiyor. İşinden ayrılırken 5 yıllık çalışmasının tazminatını alabilir mi?


Cevap: Çalışan emeklinin kıdem tazminatı alabilmesi için işverenin iş akdini haksız yere fesih etmesi veya çalışanın iş akdini haklı bir nedenle fesih etmesi gerekiyor. Sonuç olarak; çalışan emekli işinden kendi isteği ile ayrıldığında, kıdem tazminatı alamıyor. Eşiniz kendi isteği ile ayrılacağından kıdem tazminatı alamaz.

SGK Bülteni olarak emeklilik, kıdem tazminatı, dul yetim maaşı gibi konu başlıklarına ilişkin farklı durumlara dair detayları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum