Çalışan İşçi Kadınların Doğum İzin Süreleri Ne Kadar?

Özel sektörde çalışan kadınlar anne olmaya hazırlandıklarında belirli bir süre doğum izni verilir. Peki doğum izni ne kadardır? İşçi kadınların doğum öncesi ve sonrası izin süreleri kaç aydır? Tüm bilinmesi gerekenleri ile SGK Bülteni sitemizde.

Çalışan İşçi Kadınların Doğum İzin Süreleri Ne Kadar?
21 Eylül 2019 - 07:47

Aktif çalışma hayatı içerisinde yer alan onbinlerce kadın bulunuyor. Bu kadınlar hem erkeklerle aynı hemde erkeklerden farklı mali ve sosyal haklara sahipler. Bu hakların bir bölümü çalışma süreci içinde kullanırken bazıları ise çalışma hayatının dışında oluşan etmenler içindir.

Bu çerçevede çalışan kadınlara sağlanan bu haklardan bir tanesi de doğum izni hakkıdır. Doğum izni hakkı çalışma hayatında yer alan kadınların anne olmaya hazırlandıklarında kullandıkları önemli haklardan bir tanesidir. * Doğum izni hakkı nedir?

* Doğum izni süresi ne kadardır?

* Hamilelik sonrası doğum izni süreci uzatılır mı?


Sgk Bülteni doğum izni süresi ile ilgili ve yukarıda yer alan sorulara dair tüm bilinmesi gerekenleri aşağıda aktarıyoruz. 

ÇALIŞAN KADINLARA DOĞUM İZNİ


2019 yılında çalışma hayatı içerisinde yer alan kadrolara hem doğumdan önce hemde doğumdan sonra izin verilir. Eğer anne ikiz veya daha fazla bebek dünyaya getirirse bu süre artar. Bu bilgiler ışığında anne adaylarına sağlanan bu doğum izni ödeme detayları şunlar;


* Anne adayların doğum öncesi 8 hafta ücretli izin

* Anne adaylarına doğum sonrası 8 hafta ücretli izin

* Çoklu gebeliklerde anne adaylarına doğumdan önce ve sonra 10 hafta izin. 

Ayrıca doğum yapmış kadınlar talep ederlerse izin süresini uzatabilirler. Sağlanan bu 16 haftalık süreçte annelere doğum izni parası ödenir. Yani anneler bu süre boyunca ücretli izin yapmış olurlar. 

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum