Çeyiz Hesabı Nedir? Evlilik için Ne Kadar Hibe Destek Alırım?

Devlet evlenmeyi planlayan gençlere çeyiz hesabı ile destek sağlıyor. Belirli koşullar altında sağlanan evlilik desteğinde karşılıksız 9 bin TL'ye ulaşan yardım alınıyor. Bu ödemelere ilişkin ayrıntılar haberimizde.

Çeyiz Hesabı Nedir? Evlilik için Ne Kadar Hibe Destek Alırım?
15 Ekim 2019 - 09:58

Evlenme hayali kuran gençlere devlet bazı destek ödemelerinde bulunuyor. Bu destek ödemelerined en fazla yardım ise çeyiz hesabı ödemesi ile alınıyor. 

Devlet tarafından sağlanan çeyiz hesabı desteğinde sistemin nasıl işlediğini, yapılan birikime göre ne kadar hibe destek alındığını ve diğer detayları sizlerle paylaşıyoruz. ÇEYİZ HESABI NEDİR?

Çeyiz hesabı evlenmeyi planlayan gençlerin evlenmeden önceki birikimlerini yaptıkları ve devletten hibe destek alabildikleri uygulamadır. Çeyiz hesabında sistem şu şekilde işliyor. Gençler öncelikle bankalarda çeyiz hesabı açıyorlar. Bu çeyiz hesabına belirli bir süre her ay para ödüyorlar. 

Hesaba yatırdıkları bu para ile birikim yapan vatandaşlar, bu paranın yalnızca bir bölümü kullanma hakkına sahipler. En az 3 yıl en fazla 5 yıl düzenli birikim yapan vatandaşlara ise yapmış oldukları birikime göre karşılıksız hibe ödemesi yapılır. 

Çeyiz Hesabı Ödeme Tablosu


* Çeyiz Hesabında 36 ay ile 47 ay arasında ödeme yapanlar birikimlerinin yüzde 20'si kadar destek alırlar.  Bu planda azami tutar 6 bin 500 TL. 

* Çeyiz Hesabında 47 ay ile 59 ay arasında ödeme yapanlar birikimlerinin yüzde 20'si kadar destek alırlar.  Bu planda azami tutar 7 bin 500 TL. 

* Çeyiz Hesabında 59 ay ile 60 aydan daha fazla ödeme yapanlar birikimlerinin yüzde 20'si kadar destek alırlar.  Bu planda azami tutar 9 bin TL. 

Çeyiz hesabı ile birikim yapıp destek ödemesi almak isteyen vatandaşlar, bankalarda ödeme detaylarına birikimlere ilişkin detaylı bilgi alabilirler.

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum