Dolar Araç Sahiplerini de Vurdu! Benzin Fiyatlarına Yüksek Zam Kapıda

Dolar kurunda yaşanan gelişmelerin ardından benzin fiyatlarında zam tehlikesi oluştu. Benzin fiyatlarıyla doğrudan bağlantılı olan dolar kuru yükselince benzin fiyatlarına da zam yapılması kaçınılmaz oldu. İşte dolar kuruna bağlı nedenlerden dolayı benzine beklenen zam miktarı.

Dolar Araç Sahiplerini de Vurdu! Benzin Fiyatlarına Yüksek Zam Kapıda
23 Şubat 2020 - 18:02
Benzin fiyatlarını dolar kuru vurdu. 

Dolar kurunda yaşanan son gelişmeler ekonomi gündeminde yer almaya devam ediyor. Ekonominin her alanına doğrudan etki eden dolar kuru son olarak benzin fiyatlarına zam yapılmasını gündeme getirdi. Sözcü'de yer alan habere göre benzin fiyatlarına kısa süre içerisinde büyük oranlı bir zam yapılacak. 

İşte dolar kurunun yükselmesi nedeniyle benzin fiyatlarına yapılması beklenen zam detayları. 

BENZİN FİYATLARINA 16 KURUŞLUK ZAM

Dolar kurunun 6.10 TL sınırını aşmasının ardından akaryakıt fiyatlarına zam yapılacağı öğrenildi. Yetkililerden alınan bilgilere göre benzin fiyatlarına 24 Şubat Pazartesi gününü 25 Şubat Salı gününe bağlayan gece zam yapılacak. 

Benzin fiyatlarına yapılacak zam tutarı ise 16 kuruş seviyesinde olacak. Ayrıca akryakıt fiyatlarına yapılacak olan bu zam sadece benzin fiyatlarına olacak. Motorin fiyatlarına ise herhangi bir zam yapılması beklenmiyor. 

Benzin fiyatlarına yapılacak zam oranının EPGİS tarafından haftabaşında duyurulması bekleniyor. 

DOLAR KURU AKARYAKIT FİYAT İLİŞKİSİ

Para piyasalarında dolar kuru çok yüksek bir sıçrama gerçekleştirdi. 2020 yılının girmesinin ardından 40 gün boyunca dar bant aralığında yer alan dolar kuru Şubat ayının ikinci yarısında hareketlendi. Kısa süre içerisinde yatay seyirden yükselme eğilimine geçen dolar kuru ilk aşamada 6.00 TL bandını daha sonra 6.05 TL bandını geçti. Geçtiğimiz hafta içerisinde 6.11 TL bandına yükselen dolar kuru benzin fiyatlarına 16 kuruşluk zammın yapılmasında en etkili etmen oldu. 

SGK Bülteni - Ekonomi

YORUMLAR

  • 0 Yorum