Dolar Neden ve Nasıl Yükselmiyor? ABD'nin Tehditleri, Harekat ve Ekonomi

Türkiye'nin içerisinde bulunduğu durum, dolar kurunun yükselmesi için oldukça tetikleyici durumda. Peki bunca yaşananlara rağmen dolar nasıl yükselmiyor? Dolar kuruna dair uzman değerlendirmesi.

Dolar Neden ve Nasıl Yükselmiyor? ABD'nin Tehditleri, Harekat ve Ekonomi
14 Ekim 2019 - 07:57

Türkiye ekonomi alanında bir yıldan uzun süredir zorlu ve yorucu bir sürecin içerisinde. ABD'nin sık sık karşısına gelen Türkiye 2018 yazında dolar kuru atağı ile karşı karşıya kaldı. Uzun süredir devam eden bu atağın etkileri henüz geçmeden yeni açıklamalar geldi. 

Türk ekonomisine dair gerçekleştirilen bu ataklar belirli oranda bertaraf edilip başarı sağlandı. Ancak düzelme başlarken Türkiye yeniden ABD ve Başkanı Trump ile karşıya karşıya. DOLAR KURU YÜKSELECEK Mİ?

Türkiye, güneyinde Kuzey Suriye'de bir terör devletinin kurulmaması adına önemli gayret içerisinde. Burada ABD varlıklarının geri çekilmesini sağlayan Türkiye, PKK/YPG terör örgütüne dair varlıkları temizliyor. Barış Pınarı Harekatı kapsamında gerçekleştirilen bu operasyonlarda sık sık tehdit mesajları alıyor. 

Başta ABD Başkanı Trump olmak üzere neredeyse tüm dünya devletleri Türkiye'nin Suriye harekatına karşı. ABD Başkanı Trump bu konuda ekonomi tehditlerinde bulunuyor. Bu tehditler ile birlikte doların artması beklenirken Türk Lirası büyük bir direnç gösterdi. Peki bundan sonraki süreçte dolar nasıl bir yol izleyecek?

Dolar Yükselecek Mi?


Peki yaşanan bu gelişmelere bağlı olarak dolar kurunda nasıl bir süreç bizi bekliyor. Finans uzmanları dolar kuruna dair açıklamalarında yurtdışında dolar/tl pozisyonlarının bozulmaya başladığına işaret ediyorlar. Bu kapsamda Mayıs ayında alınan Dolar Sat Kararlarının döviz kurunun yükselme eğilimini baskılayacağı öngörülüyor. ABD kanadından gelen açıklamaların dolar kurunda hızlı yükselme sağlaması gerekirken dengeli seyrin devam etmesine dikkat çekildi. 

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum