Dolar Yükselme Seyrinde! 2020 Nisan PPK Öncesi 7 TL Bandı Görülür Mü?

Dolar kuru ABD, Çin ve Türkiye verileri ile yükselme seyrine devam ediyor. Salgın kapsamında alınan ek önlemlerin tetiklediği yükselme seyrinde merak edilen nokta Nisan ayı PPK toplantı. Peki Nisan PPK öncesi dolar kuru 7 TL seviyesine çıkar mı? Uzmanların PPK faiz indirimi Dolar kuru yorumları haberimizde.

Dolar Yükselme Seyrinde! 2020 Nisan PPK Öncesi 7 TL Bandı Görülür Mü?
15 Nisan 2020 - 08:12

Dolar kuru yeni işlem gününde yukarı yönlü eğilimine devam ediyor. Bir süredir dolar kurunun yukarı yönlü hareketi sonrası 7.75 TL üstü bant kalıcı hale gelmişti. Uzmanların ikinci kritik eşik olarka gösterdikleri 6.80 TL bandında yer alan dolar kurunda bir sonraki eşik 7.00 TL sınırı olarak ele alınıyor. Burada önemli olan nokta ise PPK toplantısı kararı. 

DOLAR KURU PPK FAİZ KARARI SONRASI DÜŞER Mİ?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 2020 yılı Nisan ayı Para Politikaları Kuru Toplantısı  normal şartlarda 22 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek. Ancak Mart ayı PPK toplantısını öne alan TCMB'nin Nisan ayı toplantısı için de aynı kararı verip vermeyeceği bilinmiyor. Ayrıca PPK toplantısında öne çıkan başlık faiz kararı Mart ayında 100 baz puanlık bir indirim yapan Merkez Bankası'nın Nisan ayında indirim mi yapacağı yoksa faiz oranlarını sabit mi tutacağı merak konusu. 

Bu beklenti öncesinde dolar kuru kritik seviyeye dayanmış durumda. Ağustos 2018 ABD ile Papa Krizinin ardından ilk defa bu seviyelere çıkan dolar kurunun 7 TL yolunda ilerlemesi piyasalar tarafından takından takip ediliyor. Uzmanlar Dolar'da 6.70 TL bandının kalıcı olması durumunda ilk noktanın 6.80 TL ve daha sonra 7 TL değerlerinin gelebileceğini yorumlamıştı.

Tüm uzman yorumları ile TCMN Nisan ayı PPK toplantısı öncesi hafta ortasında oluşan son durum; Dolar Nisan ayının ortasında yeni işlem gününe 6.82 TL bandından başladı.
 

Sgkbulteni.coım 


YORUMLAR

  • 0 Yorum