e-Devlet Üzerinden Emekli Maaşı Bağlama İşlemleri Başlayacak

Birçok alanda hayatımızı kurtaran e-Devlet uygulaması emeklilik başvurularında da etkin olacak. SGK Kurum yetkilisinden yapılan açıklamada birkaç yıllık süreçte e-Devlet üzerinden emeklilik başvurularının yapılacağı duyuruldu.

e-Devlet Üzerinden Emekli Maaşı Bağlama İşlemleri Başlayacak
18 Ekim 2019 - 16:19

SGK Adana İl Müdürü Bilal Canbolat, Ekim ayının son döneminde gerçekleştirilecek olan Türkiye - Almanya Danışma Günleri öncesinde bazı açıklamalarda bulundu. Bu kapsamda vatandaşlara sunulacak danışmanlık hizmeti hakkında bilgiler veren Bilal Canpolat şu açıklamalarda bulundu.

"Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesinin öngördüğü sosyal güvenlik haklarına ve yurtdışında geçen sürelerin borçlanma yoluyla değerlendirilmesine ilişkin soruların Türk ve Alman uzmanlarla birebir yapılacak görüşmelerde cevaplandırılmasıyla gerçekleştirilecektir."

EMEKLİ BAŞVURULARI E-DEVLETTEN YAPILACAK

Söz konusu Danışmanlık konusuna ilişkin açıklamalarda bulunan SGK Adana İl Müdürü Bilal Canbolat kurumun önümüzdeki yıllarda yapmayı planladığı projeler hakkında bilgi verdi. Bu çerçevede önümüzdeki birçok işlemin e-Devlet üzerinden yapılacağını açıklayan Canpolat bu işlemlerde emeklilik başvurularının da olacağını ifade etti. 

"3-5 yıllık yakın bir gelecekte siz kendiniz emeklik başvurusunu sistemden yaptığınız zaman e-Devlet üzerinden ‘Emekli Aylığımı Bağla’ butonuyla bağlayabilecek hale geleceksiniz. Çünkü tamamen hizmetler aktarılmış durumda. Bir şahsın tamamen isim, sicil numaraları, bordroları doğruysa aylık bağlama süresi memura gelince en fazla 30 dakika. Bu konuda bizim sorunumuz başka illerdeki hatalı hizmetler oluyor"

Şuan uygulamada olan emeklilik sistemi hakkında da bilgi veren SGK Adana İl Müdürü Bilal Canbolat SSK ile emekli olanların maaşlarının 15 günde, Bağkur kapsamında emekli olanların ise 21 günde emekli maaşlarının bağlandığını ifade etti.

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum