Emekli Maaşları Neye Göre Belirlenir, Zam Oranı Nasıl Hesaplanır?

Emekli olduğunda her vatandaş yüksek maaş alma hayali kuruyor. Peki yüksek emekli maaş almak isteyenler için kriterler neler? Emekli maaşları zammı neye göre belirleniyor? SGK Bülteni olarak haberimizde ele aldık.

Emekli Maaşları Neye Göre Belirlenir, Zam Oranı Nasıl Hesaplanır?
12 Eylül 2019 - 12:44

Emeklilik çalışma hayatı içerisinde yer alan tüm vatandaşların ortak hayali konumunda. Yaşladıklarında mağdur olmak istemeyen vatandaşlar yıllar boyu önemli fedakarlıklar gösteriyorlar. 

Emekli olmak adına SGK mevzuatında yer alan şartları tamamlamak isteyen vatandaşlar ayrıca emekli olduktan sonra ne kadar maaş alacaklarını araştırıyorlar. 

Bizlerde bu haberimizde siz okuyucularımız için emekli olduktan maaşları etkileyen kriterleri ve detaylarını paylaşıyoruz. 

EMEKLİ MAAŞLARINI VE ZAM ORANLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Emekli maaşlarının olabildiğince yüksek olmasını isteyen çalışanlar bunun için bazı ek fedakarlıklar göstermemeliler. Emekli maaşlarını etkileyen en önemli faktörler çalışma sürecinde yatırılan primler. Prim ödeme oranları ne kadar olursa emeklilikte alınacak olan maaş tutarı da bir o kadar yüksek olur. Emekilik için ayrıca çalışılan sürenin artması maaşları artıran diper etmenler. 

Emekli maaşlarını belirleyen bu etmelerin dışında maaşların artışına neden etken ise olan 6 aylık dönemlerde ki zamlar. Ocak ve Temmuz aylarında yapılan bu zamlar maaşları önemli ölçüde artırıyor. Memur emeklileri iin bu oran enflasyon farkı artı toplu sözleşme sabit tutarı. SSK/Bağkur emeklileri için ise enflasyon oranı direkt zam miktarı olacak hesaplanıyor. 

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • emekli
    9 ay önce
    emekli maaşlarında iyileştirme gerekiyor intibak yasası da çıkarılsın