Emekli Olmak için EYT Yasası Bekleyenlere Dair 10 Farklı Maliyet Analizi

Emekli olmayı isteyen ancak yaş sorunu nedeniyle emekli olamayan vatandaşların emekli olmaları adına yürütülen çalışmalara dair Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklamada geldi. Ayrıca konuya dair çarpıcı bir açıklamada Çalışma Bakanı Selçuk'tan geldi.

Emekli Olmak için EYT Yasası Bekleyenlere Dair 10 Farklı Maliyet Analizi
22 Kasım 2019 - 12:22

Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşların emekli olabilmeleri adına çok sayıda sosyal medya çalışması yürütüldü. Bu çalışmaların amacı başta Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dikkatini çekebilmekti. Bu çalışmalar sonucunu verdi EYT konusu siyaset gündeminin zirvesine oturdu. 

Ancak EYT Yasası adına düzenlenen bu çalışmalara dair hükümet tarafından yapılan son açıklamalar ise EYT'li vatandaşları bir hayli üzdü. 

EYT YASASI İÇİN HİÇ ÜMİT YOK MU?

Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlar için en önemli açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğon halen uygulamada olan SGK sisteminin iyi olduğunu ve EYT konusu da dahil olmak üzere yeni değişiklikler olmayacağını ifade etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında üzerine bastıra bastıra ayrıca erken emeklilik konusunda çalışma olmayacağını, hatta bu durumun seçimleri kaybetmeye neden olsa bile böyle bir düzenlemenin yürürlüğe girmeyeceğini ifade etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan2ın açıklamalarının ardından konuya dair bir başka önemli açıklamada konunun ikinci en önemli muhattaplarından olan Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan geldi. 

Çalışma Bakanı Selçuk, emeklilikte yaşa takılanlar adına çalışmalar yürütüldüğünü bu konu on farklı analiz yapıldığını ifade etti. Bu konuda maliyet vurgusu üzerinde duran Zehra Zümrüt Selçuk bu analizlerin hiçbirinde sürdürülebilir bir düzenleme oluşmadığını ifade etti. 

Çalışma Bakanı Selçuk EYT ile emeklilik konusuna dair konuşmasında ayrıca emeklilik yaşının zaten 65 olmadığını söyledi. Bu düzenlemenin sonradan işe başlayanlar için geçerliği olduğunu ifade eden Bakan Selçuk, emeklilik ortalama yaş oranının 52,7 olduğunu açıkladı. 

SGK Bülteni

YORUMLAR

  • 0 Yorum