Emekliliği Yaklaşanlar Emeklilik için EYT Yasasını Beklemeliler Mi?

Emekliliği yaklaşan vatandaşların ortak sorunlardan birisi EYT Yasası. Peki emeklilikleri gelmiş yada gelecek olanlar EYT yasası ile daha iyi imkanlarda emekli olabilirler mi? EYT yasası beklenmeli mi? Haberimizde.

Emekliliği Yaklaşanlar Emeklilik için EYT Yasasını Beklemeliler Mi?
23 Ekim 2019 - 15:24

Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşların ortak sorunlarından bir tanesi de yasanın avantajlarla mı yoksa dezavantajlarla mı geleceği. Bu konuda çok fazla bilinmez içerisinde olan vatandaşlar bu konuyu uzmanlara soruyorlar. 

Peki emeklilik konusunda süresi yaklaşan vatandaşlar emekli olmak için EYT Yasasını beklemeliler mi? Bu konuya ilişkin detayları Posta Gazetesi yazarı Ekrem Sarısı tarafından ele alınan bir soru ve cevapla siz SGK Bülteni takipçileri ile paylaşıyoruz. İşte EYT Yasası için süreç değerledirmesi. 

EYT YASASI BEKLENMELİ Mİ?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, emekli olmak için eyt yasasına dair aşağıda yer alan soru ve cevapla fikir edinebilirler. 


EYT Yasasını Beklemeli Miyim?

3 Mart 1969 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 1 Mayıs 1991 olup 9000 günün üstünde prim ödemem var. 1989’da 18 ay askerlik yaptım. Askerliğimi ödersem ne zaman emekli olurum? EYT yasası çıkma ihtimaline karşılık beklemeli miyim?

Askerlik sürenizin 520 gününü borçlanmanız halinde, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğundan borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de, 51 yaşınızı dolduracağınız 3 Mart 2020 ’de emekli olabilirsiniz. Maliye Bakanı gündemlerinde EYT olmadığını açıkladı. Bu nedenle EYT beklememelisiniz.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için son süreç değerlendirmesinde ise; Cumhurbaşkanlığı EYT kurulunun çalışmalara devam ettiği ancak yasa düzenlemesinin hükümetin ve 2020 bütçe planlarının içinde yer almadığı şeklinde. 

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum