EYT'de Yeni Çözüm Modeli: İş Emekliliği Nedir?

EYT'li vatandaşların sorunlarını çözmek amacıyla dünya ülkelerinden araştırılan uygulamalardan birisi de iş emekliliği. Peki nedir iş emekliliği? Tüm ayrıntıları ile SGK Bülteni sitemizde.

EYT'de Yeni Çözüm Modeli: İş Emekliliği Nedir?
16 Ekim 2019 - 15:16

EYT Yasası için, Cumhurbaşkanlıı tarafından oluşturulan kurulun çalışmalarını bekleyen emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar bu konu somut adımların gelmesini bekliyorlar. Bu konuda geçtiğimiz günlerde umutlarını canlandıran EYT'li vatandaşlara kısa süre sonra üzen açıklamalar geldi. 

EYT konusunda ilk açıklama Hazine ve Maliye bakanı Berat Albayrak'tan geldi. Bakan Albayrak konuşmasında EYT yasasının gündemde olmadığını ifade etti. Bu açıklamanın hemen ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un açıklaması basına yansıdı. Çalışma Bakanı eyt için popülist davranamayız ifadelerini kullandı. ÇÖZÜM ÖNERİLERİNDE BU DEFA: İŞ EMEKLİLİĞİ

Hükümet kanadından eyt yasası için bu tür açıklamalar gelsede; emeklilikte yaşa takılanlar için oluşutulan kurul görevine devam ediyor. Bu çerçevde çözüm önerilerini araştıran kurum için yeni model sunuldu. İş Emekliliği modeli. 

Nedir İş Emekliliği Modeli?

İş emeklilik güvencesini, işverenler ve çalışanlar beraber sağlar. İşveren, çalışanın maaşından çalışanın sigorta ücretleri payını alır ve kendi payı ile birlikte emeklilik kurumuna ödemede bulunur. İş esaslı emeklilik ile, iş esaslı emeklilik şirketleri, emeklilik sandıkları ve vakıfları ilgilenir.


EYT Yasası için gündemde oldukça sık bir şekilde konuşulan çözüm önerilerinden birisi de kesintili emeklilik oldu. Bu model Finlandiya'da uygulanan emeklilik için her eksik yıla daha az maaş uygulaması.

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum