Fazla Mesaiye Haftalık Kaç Saat Çalıştıktan Sonra Kalınır?

Ek gelir elde etmek isteyen çalışanlar fazla mesai ile bu isteklerini karşılamak istiyorlar. Peki çalışanlar haftalık kaç saat çalıştıktan sonra fazla mesai yapabilirler?

Fazla Mesaiye Haftalık Kaç Saat Çalıştıktan Sonra Kalınır?
25 Ekim 2019 - 15:39

Türkiye'de çalışanların büyük bir kısmı çalışmakta oldukları yerlerde fazla mesaiye kalıyorlar. Ek gelir elde etmek isteyen çalışanların fazla mesai süreleri ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirleniyor. SGK Bülteni olarak bizlerde çalışanların fazla mesailerine dair detayları sizlerle paylaşıyoruz. 

ÇALIŞANLARIN FAZLA MESAİ SÜRELERİÇalışma hayatında yer alan işçilerin en önemli ek gelir kaynaklarının başında mesai ücretleri geliyor. Normal çalışma sürelerinin yanı sıra mesai ücreti alan çalışanların hakları ise yasalarla koruma altında. Bu kapsamda en önemli madde çalışanların haftalık kaç saat çalıştıktan sonra mesai ücreti alabildikleri.

Bu konuyu soru cevap şeklinde sizlere aktarıyoruz.

Fazla çalışma ücretine hangi hallerde hak kazanılmaktadır?

Yasal düzenleme gereğince haftalık normal çalışma süresi 45 saat olarak uygulanmakta, bu süreyi aşan çalışmalar fazla çalışma olarak değerlendirilmektedir. Çalışma süresinin hesabı sırasında işçilere verilen ara dinlenme süreleri (yemek molaları, çay molaları vb.) çalışma süresinden sayılmamaktadır. Günlük çalışma süresinin belirlenmesi sırasında bu süreler dikkate alınmamaktadır.


SGK tarafından yayımlanan bu soru cevapta görüldüğü gibi çalışanlar haftalık 45 saatten sonra mesai yapabilirler. Çalışanların haftalık çalışma süreleri belirlenirken molaları hesaba dahil edilir. 

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum