Fazla veya Eksik Ödenen Vergilere Yargıya Gitmeden Düzeltme Talebi

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan bilgilendirme açıklamasında fazla veya eksik ödenen vergilerin yargıya gitmeden vergi dairesi üzerinden düzeltilebileceği bildirildi. İşte yapılması gerekenler.

Fazla veya Eksik Ödenen Vergilere Yargıya Gitmeden Düzeltme Talebi
03 Ekim 2019 - 17:42

Türkiye milyonlarca vergi mükellefini yakından ilgilendiren bazı konu başlıkları için Gelir İdaresi Başkanlığı bilgilendirme broşürü hazırladı. Söz konusu bröşürde vatandaşların düzeltme konularında bilmeleri gereken bazı hususlar hakkında hatırlatmalar yapıldı. Kurum tarafından hazırlanan bu bröşürde yer alan başlıklardan bir tanesi de yanlış ödenen vergiler oldu. 

Gelir İdaresi Başkanlığı'nca (GİB) yanlış veya hatalı ödenen vergilerin düzeltilmesi konusunda yapılan açıklama detayları şu şekilde;

FAZLA ÖDENEN VERGİLER NASIL GERİ ALINIR?


Hesaplarda veya vergilendirmede yapılan hatalar yüzünden haksız yere fazla veya eksik istenen vergiler için yargı yoluna gitmeden düzeltilebiliyor. Bu konuda ise önemli olan nokta yapılan hatanın tereddüte yer vermeyecek şekilde oluşmuş olması. 

Bu şekilde yapılan bir hata ilgili vergi dairesinde vergi dairesi müdürünün kararıyla re’sen düzeltilebilir. Bu tür hatalar ayrıca mükelleflerin talebi üzerinde düzeltiliyor. Mükellefler tarafından talep edilen düzeltme istekleri ise vergi dairelerine yazılı olarak bildiriliyor. Ayrıca bu hususta dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise süre sınırı. Mükellefler hata olduğunu düşündüklerini vergi ödemeleri için başvurularını ergi alacağının doğduğu takvim yılını takip eden 5 içinde yapması gerekiyor.

Vergi düzeltmelerinde ise ücret veya miktar sınırı bulunmuyor. Her türlü eksik veya fazla vergi hatası için yazılı başvuruda bulunabilirsiniz. 

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum