Genel Sağlık Sigortası (GSS) e-Devlet ve Ziraat Bankası Borç Sorgulama 2020

2020 yılında GSS prim borcu sorgulama işlemleri nasıl yapılır? 3-Devlet üzerinden GSS prim borcu sorgulaması, Ziraat Bankası aracılığıyla GSS prim sorgulama aşamaları. Genel Sağlık Sigortası prim borcu olan vatandaşların yapması gereken işlemler.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) e-Devlet ve Ziraat Bankası Borç Sorgulama 2020
14 Şubat 2020 - 16:49
Türkiye genelinde 2020 yılı itibariyle 2 milyondan fazla vatandaşın Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu bulunmakta. Vatandaşlar GSS prim borçlarına ilişkin bilgileri nasıl öğrenebileceklerine dair araştırma yapıyorlar. 

SGK Bülteni olarak bizlerde vatandaşların GSS prim borçlarına dair sorgulama işlemlerini nasıl yapacaklarını ele aldık. İşte 2020 GSS prim borcu sorgulama kanalları. 

2020 E-DEVLET’TEN GSS PRİM BORCU SORGULAMA İŞLEMLERİ

GSS prim borcu olan vatandaşların borçlarını sorgulayabilecekleri ilk kanal e-Devlet. Bunun için vatandaşlar öncelikle PTT aracılığıyla e-Devlet şifresi edinecekler. Şifresi olan veya yeni alan vatandaşlar daha telefonlarından yada bilgisayardan e-Devlet sistemine T.C. numaraları ve şifreleri ile giriş yapacaklar. Sisteme giriş yapan vatandaşlar burada kendilerine sunulan hizmetler aracılığıyla prim borçlarını sorgulayabilecekler. 

E-devlet sayfasında yer alan arama alanına Genel Sağlık Sigortası (GSS) yazıp arattığınızda, borcunu öğrenebileceğiniz alana ulaşabileceksiniz. Buradan ne kadar borcunuz olduğunu öğrenebilirsiniz. 

ZİRAAT BANKASI GSS PRİM BORCU SORGULAMA EKRANI

GSS prim borcu sorgulama işlemlerinin yapılabileceği bir diğer kanal ise Ziraat Bankası. Ziraat Bankası müşterisi olan vatandaşlar internet bankacılığı yada mobil bankacılık üzerinden Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlarını sorgulayabilecekler. 

İnternet bankacılığının yanında Ziraat Bankası GSS borç sorgulama ve ödeme işlemlerini banka şubeleri ile bankanın müşteri numarası üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 

2020 YILINDA YAŞANAN GSS GELİŞMELERİ

GSS borç sorgulama bilgilerinin yanında konuya dair güncel gelişmeleri de haberimizde aktarıyoruz. 2020 yılında konu sadece bir defa gündeme geldi. Bu gelişmede borcu olan vatandaşların devlet hastanelerinde veya Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde sağlık hizmeti alınmasına dair karar vatandaşlara duyuruldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum