GSS İptal Ettirme Nasıl Yapılır? GSS İptali için Geçerli Nedenler 2020

GSS yani Genel Sağlık Sigortası iptali için geçerli nedenler sunulması gerekiyor. GSS prim ödemelerinin zorunlu olmasından dolayı vatandaşların GSS iptali için geçerli neden sunlamarı gerekiyor. Peki 25 yaş üzeri vatandaşlar hangi nedenlerle GSS iptali yapar? Genel Sağlık Sigortası iptal işlemlerine ilişkin tüm ayrıntılar.

GSS İptal Ettirme Nasıl Yapılır? GSS İptali için Geçerli Nedenler 2020
04 Nisan 2020 - 11:22
Genel Sağlık Sigortası GSS prim ödemeleri vatandaşlar için zorunludur. GSS iptali için başvuruda bulunacak olan vatandaşlarda kuruma geçerli nedenler sunmak zorundalar. GSS isteğe bağlı yapılmadığından sunulacak nedenlerde bellidir. Bu kapsamda GSS iptali için sunacağız nedenler ve GSS iptal başvurusu sırasında yapmanız gereken işlemler. 

GSS İPTAL ETTİRME VE GSS İPTAL SEBEPLERİ 

GSS iptal ettirme işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumuna SGK yapacaklar. Başvuru sırasında form doldururacak olan vatandaşlar kimlikleriyle birlikte formu teslim edecekler. GSS iptali için doldurulacak olan formada vatandaşlar kendi bilgileri ile iptal nedenlerine dair tüm bilgileri belirtecekler. İptal başvurusunda bulunacak olan vatandaşlar formda sorulacak olan GSS İptal Ettirme Nedenlerine aşağıda yer alan maddelerden kendileri için hangisi uygunsa onu yazacaklar. 

Öncelikle GSS iptaline ilişkin geçerli sayılacak olan nedenler 5510 Sayılı Kanuna ait 60/c-1 kapsamında uygulanır. Bu bağlamda geçerli sayılacak nedenler ise şunlardır. 

* 4A, 4B, 4C sigortalısı olunması ve sigorta primini sağlayacak işe girilmesi GSS iptali için geçerli nedenler arasında. 

Emekli Sandığı sigortasına tabi olunması, 60 yaş aylığının bağlanması, özürlü aylığı bağlanması, harp malullüğü ve ya terörle mücadele kapsamında aylık bağlanması. 

* Bu maddelerin dışında köy korucusu olunması, bu iş kapsamında maaş bağlanması, dünya sporları ile ilgili bir alanda milli olunması, olimpiyat ve Avrupa şampiyonası kapsamında sporcu aylığı bağlanması, 

* Son olarak ise ikamet adresinin yurt dışına alınması. 

SGK Bülteni olarak yukarıda aktardığımız nedenlerden birinin gerçekleşmesi durumunda vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası GSS iptal ettirme işlemlerinin SGK'ya başvuruda bulunarak tamamlayabilirler. 

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum