GSS Prim Borçları: Gelir Testi İşlemi Nedir, Neden ve Nereye Yapılır?

GSS prim borcu olan vatandaşların gelir testi işlemlerine dair bilmeleri gereken temel unsurlar. GSS prim borcu olan vatandaşlar, maddi durumlarının iyi olmadığını beyan etmek için neler yapmalı? Bu sorunun yanıtı ve GSS işlemlerine ilişkin ayrıntılar haberimizde.

GSS Prim Borçları: Gelir Testi İşlemi Nedir, Neden ve Nereye Yapılır?
16 Şubat 2020 - 15:37
Genel Sağlık Sigortası kısa adıyla GSS prim borcu olan vatandaşların en sık duyduğu işlem gelir testi ifadesi. Peki GSS prim borcu olan vatandaşlar için gelir testi nedir? Gelir testi nereden ve ne zaman yaptırılır? Gelir testine ilişkin yasal zorunluluk nedir? Tüm bu soruların yanıtları SGK Bülteni olarak haberimizde ele aldık. 

GSS PRİM BORCU GELİR TESTİ İŞLEMLERİ

GSS prim borcu çıkan vatandaşlar, borca itiraz edebilmek ve sildirebilmek için öncelikle gelirlerinin belli bir seviyenin altında olduğunu kanıtlamak için gelir testi işlemi yaptıracaklar. SGK resmi internet sitesinde GSS Gelir Testi açıklamasını şu ifadeyle vatandaşlara duyurdu. 

"Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan vatandaşların prim ödeyip ödeyemeyeceklerini; ödeyeceklerse ne kadar prim ödeyeceğini belirleyen işlem gelir testidir."

GELİR TESTİ YAPTIRMAK ZORUNLU MU?

Gelir Testi İşlemleri bir süre öncesine kadar zorunluydu ancak bu zorunluluk daha sonra yapılan düzenleme ile kaldırıldı. Ancak burada şöyle bir nokta bulunuyor. Eğer vatandaşlar gelirlerinin düşük olduklarını bildirmek (gss borçlarının silinmesi için) istiyorlarsa gelir testi yaptırmak zorundalar. 

GELİR TESTİ NEREYE VE NE ZAMAN YAPILIR?

GSS Prim Borcu için Gelir Testi yaptıracak olan vatandaşlar, bu işlemlerini kendilerine borca dair tebligat geldiği andan itibaren bir yıl içerisinde yapacaklar. GSS Gelir Testi işlemleri, vatandaşların bulundukları ilçelerde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılır, bu kurumlar genellikle kaymakamlıklarda yada yakınlarında hizmet verir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum