GSS Prim Borcu Olanlar Corona Virüse Yakalanırsa Ücret Öder Mi?

Türkiye geneli GSS prim borcu olan yaklaşık 5 milyon vatandaş bulunuyor. Peki bu vatandaşlar corona virüse yakalanmaları durumunda sağlık hizmeti karşılığında herhangi bir ücret ödemesi alınır? 2020 yılında GSS prim borcu olan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanma şartlarını tek tek haberimizde ele aldık.

GSS Prim Borcu Olanlar Corona Virüse Yakalanırsa Ücret Öder Mi?
31 Mart 2020 - 23:46
Corona virüs salgını tüm Türkiye'yi tehdit etmeye devam ediyor. Oldukça bulaşıcı olan corona virüs özellikle büyük şehirlerde yaşayan vatandaşlar için büyük tehlike oluşturuyor. Bu konuda başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere Türkiye'nin tüm kamu kurumları önlemlerini almış durumdalar. Peki tüm bu tedbirler ve kişisel önleme rağmen corona virüs salgınına yakalanırsanız sağlık hizmeti kullanımlarınız nasıl olacak? GSS prim borcu olanlar için durum değişiyor mu? İşte mevzuatta yer alan uygulama. 

GSS PRİM BORCU OLANLAR HASTANELERDE ÜCRETSİZ TEDAVİ OLUR MU?

Öncelikle tüm vatandaşların bilmeleri gereken nokta corona virüs tedavisi tamamen ücretsiz yapılıyor. Corona virüs testi, eğer teşhis konulmuşsa hastane bakımı, masrafları, tedavi süreci tamamen devlet tarafından karşılanıyor ve vatandaşlar herhangi bir ücret ödemiyorlar. Bu durum hem normal çalışanlar, hem işi olmayanlar, hem GSS prim borcu olanlar hemde sosyal yardım alanlar için geçerli. Bu konuda en net açıklamalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından çok açık dille aktarıldı. Konuya ilişkin son açıklamada Sağlık Bakanı Koca'dan geldi; Bakan Koca konuşmasında coronavirüs tedavisindan vatandaşlardan hiçbir ücret alınmayacağını söyledi.

Bu durumun dışında ayrıca Genel Sağlık Sigortası GSS prim borcu olan vatandaşlar normal diğer sağlık hizmetleri için de hastanelere başvuruda bulunabilirler. Cumhurbaşkanlığı tarafından Ocak 2020 yılında yayımlanan kararda GSS prim borcu olan vatandaşlar 2020 yılı sonuna kadar sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler. 

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum