GSS Prim Borcu Olanların Borçlarının Silinmesi için Geçerli İtiraz Maddeleri

GSS prim borcu olan vatandaşlar, bu borçlar için itiraz dilekçesinde bulunabilirler. GSS prim borçlarının silinmesi adına yapılacak itirazlarda SGK'ya haklı nedenler sunulmalı. GSS prim borcu olanlar için borç silme başvurularında haklı kabul edilecek tüm sebepler.

GSS Prim Borcu Olanların Borçlarının Silinmesi için Geçerli İtiraz Maddeleri
10 Şubat 2020 - 19:21
GSS prim borcu olan vatandaşların yapabilecekleri bazı işlemler bulunuyor. Borçların silinmesi adına itiraz hakları olan vatandaşlar yazılı dilekçe vermeleri ve haklı neden sunmaları karşısında borçlarını sildirebilirler. Bu kapsamda başvuru işlemleri ile haklı kabul edilen o nedenleri derledik. 

GSS PRİM BORÇLARI NEREDEN, NASIL SİLDİRİLİR?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında geçmişe dair borcu çıkan vatandaşlar yapabilecekleri birkaç işlem bulunuyor. Bu işlemlerden ilki borcun tebliğ edildiği SGK Müdürlüğüne itirazda bulunmak. (başka bir SGK müdürlüğüne de başvuru yapabilirsiniz). 

Bunun dışında Aile Bakanlığı'na bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında gelir testi yaptırabilirsiniz. Gelir testi sonucuna göre borçlarınız silinebilir. 

SGK'YA GSS BORCU SİLİNMESİ İTİRAZINDA HAKLI SAYILAN NEDENLER

SGK'ya GSS borçlarının silinmesi için başvuru yaptığınızda haklı bir neden sunmanız gerekir. Bu kapsamda kuruma herhangi bir sağlık uygulamasından faydalanmadım gibi gerekçeler kabul görmemekte. Vatandaşların başvurularının kabul edilmeleri için haklı sayılan o nedenler ise maddeler halinde şöyle;

* GSS borcunun çıktığı tarihte askerlik görevini yapıyor olmak. 

* GSS borcunun göründüğü zaman aralığında yurtdışında yaşıyor olmak. 

* GSS borcunun olduğu dönemde işsizlik maaşı alıyor olmak.

* Borcun çıktığı dönemde emekli, yaşlılık aylığı gibi alıyor olmak yada herhangi bir işyerinde çalışıyor olmak.

GSS Prim Borçları Nereye Ödenir Haberimiz için TIKLAYINIZ

GSS prim borcu olan vatandaşlar borçlarının durumuna dair detaylı bilgiyi e-Devlet üzerinden sorgulayabilirler. Yine SGK ve SYDV'ler aracılığıyla GSS prim borçlarına dair detaylı bilgi edinilebilir. 

SGK Bülteni

YORUMLAR

  • 0 Yorum