İş Kurmak İsteyenlere KOSGEB Hibe ve Kredi Destekleri 2020

Kendi işini kurmak isteyenlere ve işi için KOSGEB destekleri almak isteyen vatandaşlara sağlanan hibe ve kredi ödemelerini inceledik. KOSGEB ile iş kurmak başvuru yapmak için açıklanan başvuru koşulları ile KOSGEB hibe kredi destek başvurularının nasıl yapılacağına ilişkin detayları haberimizde aktarıyoruz. İşte KOSGEB destekleri.

İş Kurmak İsteyenlere KOSGEB Hibe ve Kredi Destekleri 2020
30 Mart 2020 - 02:41 - Güncelleme: 25 Haziran 2020 - 14:42

KOSGEB kendi işini kurmak isteyen vatandaşlara başvuru koşullarını sağlamaları durumunda Nisan 2020'de de hibe ve kredi desteği sağlıyor. Bu desteklere başvuruların nasıl ve hangi şartlarda yapılacağına ilişkin tüm detayları haberimizde aktarıyoruz. İşte KOSGEB Desteklerine dair detaylar.

2020 YILI NİSAN AYI DEVAM EDEN KOSGEB DESTEKLERİÖncelikle KOSGEB desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşların kendilerine uygun desteklere başvuruda bulunmaları gerekiyor. Ayrıca başvuru yapılacak destek için KOSGEB tarafından açıklanan meslek kollarından birinden proje sunulması diğer bir koşul. Eğer kurulacak iş KOSGEB tarafından açıklanan meslek gruplarından biri değilse başvurular kabul edilmez. Burada sağlanacaklar destekler için sunulan projenin detayları da önemli eğer proje ikna edici bulunmazsa destek alınamayabilir. Bu bilgiler ışığında yapılması gereken KOSGEB meslekler grubunda yer alan bir iş alanında projenizi hazırlamak. Proje hazırlık aşaması sona erdiğinde aşağıda yer alan koşulları da sağlıyorsanız  KOSGEB desteklerinden faydalanabilirsiniz. 

KOSGEB DESTEKLERİ NE KADAR? KAÇ TL HİBE DESTEK ALIRIM?

KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve kredi destekleri farklı türlere göre değişmektedir. Ancak genel olarak gerçek kişiler tarafından kurulan işletmelere 5 bin TL hibe destek sağlanır. Kişilerin yararlanabileceği kredi miktarı ise 100 bin TL'dir. Ayrıca KOSGEB bu kredinin 50 bin TL'sini faizsiz kredi yada hibe olarak da verebilir. Sermaya şirketlerine sağlanan KOSGEB destekleri ise 10 bin TL hibe olarak sağlanır. Ayrıca 100 bin TL kredi imkanı da destekler arasında yer alır. Ödemelerde ise 100 bin TL faizsiz geri ödeme seçenekleri bulunur.

"KOSGEB’in kredi destekleri kapsamında banka ile yapılan anlaşmaya göre, ana para kısmı işletme sahibinden, faiz kısmı KOSGEB’den tahsil edilecektir. Örneğin 100.000 TL tutarındaki kredi desteğini almışsanız, ödemeniz gereken tüm borç, faizleri ile birlikte yaklaşık olarak 170.000 TL olacaktır. komisyon  ve faiz tutarı olan 70.000 TL, KOSGEB tarafından ödenir. Bu sayede  iş kurmak isteyen kişi, sadece eline geçen 100.000 TL krediyi öder." 
KOSGEB DESTEKLERİ BAŞVURU ŞARTLARI 

KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken başvuru şartları ise şunlardır. 

KOSGEB başvuruları için öncelikle KOSGEB tarafından sunulan girişimci destek eğitimlerine başvuru yapılmış olması gerekiyor. Diğer koşullar ise 18 yaşından büyük olmak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, desteklenen mesleklerde iş projesi sunmak diğer koşullar arasında. 

SGK Bülteni

YORUMLAR

  • 0 Yorum