İşsizlik Oranı Yüzde 14 ama 4 Bin TL Maaşla İşçi Bulunamıyor

İşsizlik oranı son yılların en fazla oranına sahip. Yüzde 14 seviyesinde olan işsizlik oranı ülkenin en önemli sorunu haline gelmişken bazı bölgelerde sanayiciler çalıştıracak personel bulamıyorlar. Bu sorunun en önemli nedeni ise gençlerin tulum yerine gömlek giymek istemeleri olarak gösteriliyor.

İşsizlik Oranı Yüzde 14 ama 4 Bin TL Maaşla İşçi Bulunamıyor
22 Kasım 2019 - 18:12

Türkiye'nin en önemli ekonomik sorunlarının başında işsizlik oranları geliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından son açıklanan verilerde işsizlik oranı yüzde 14 olarak açıklandı. İşsizlik oranlarının bu denli yüksek çıkması başta hükümetin canını sıkarken bu konuya dair önlemlerin alınması bekleniyor. 

İşsizlik konusuna dair bir takım önlem planlarına dair hazırlıklar yapılırken bazı durumlarda açığa çıkıyor. Bu kapsamda bu konuya dair son açıklama ise sanayilerden geldi.İzmir Torbalı sanayicileri tarafından yapılan açıklamalarda çalışacak personel bulunmadığı ifade edildi. Bölge sanayisinde 5 bin personel açığı olduğunu ifade eden sanayiciler, gençlerin tulum giymek yerine plazada çalışmayı istediklerini ifade etti.

4 BİN TL MAAŞ İLE KAYNAKÇI BULAMIYORUZ

İzmir Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun yapmış olduğu bir konuşmasında çalışan sorunu olduğu söyledi. İlçede aranan mesleklerde personel olmadığını ifade eden Olgun bu konuya ilişkin şu çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"İlçemizde mesleki eğitim almış en az 5 bin kalifiye elemana ihtiyaç var ama sanayicimiz aradığı çalışanı bulamıyor. CNC operatörü, kaynakçı, tornacı, elektrik teknisyeni, teknik ressam, mobilya döşemecisi ve makine bakımcısı gibi işlerde eleman bulmak, adeta kara borsaya düşmüş durumda. 4 bin TL maaşla kaynakçı bulamıyoruz."


Abdulvahap Olgun konuşmasının devamında ayrıca bazı bilgileri de kamuoyu ile paylaştı. Günde 100'e yakın iş başvurusu aldıklarını ifade eden Olgun, bu başvuruların çok büyük kısmının üniversite mezunu olduğunu ancak personel eksikliğinin imalat alanında olduğunun altını çizdi.

SGK Bülteni

YORUMLAR

  • 0 Yorum