İşveren Çalışanlara Kıdem Tazminatını Taksitle Ödeyebilir Mi?

Kıdem Tazminatı taksitle ödenir mi? Çalışan işten çıkarıldığın işveren kıdem tazminatı ödemelerini taksitle ödeyebilir mi? Kıdem Tazminatı ödemelerinde taksit imkanı konusu SGK Bülteni olarak haberimizde.

İşveren Çalışanlara Kıdem Tazminatını Taksitle Ödeyebilir Mi?
17 Eylül 2019 - 07:49

Çalışma hayatında yer işçilerin en önemli haklarının başında kıdem tazminatı geliyor. Çalışanın işyerinde ki sigortası anlamında olan kıdem tazminatı ödemeleri ayrıca en çok bilinmeyenin bulunduğu alanlardan. 

Binlerce vatandaş hatta çok sayıda iş yeri kıdem tazminatı konusunda yeterli donanıma sahip değil. SGK Bülteni olarak bu konuya dair detayları sizlerle zaman zaman paylaşıyoruz. Bu haberimizde siz okuyucularımız için kıdem tazminatı uygulamasında işverenlerin ödeme detaylarına ilişkin merak edilen bir soruyu ele aldık. Kıdem Tazminatı ödemeleri taksitli şekilde ödenir mi? Bu sorunun yanıtını haberimizde sizlerle paylaşıyoruz. 

KIDEM TAZMİNATI TAKSİT TAKSİT ÖDENİR Mİ?

Bilindiği üzere kıdem tazminatı ödemeleri çalışanların işlerinden, kendi isteklerinin dışında çıkarılmaları durumunda ödenir. Çalışanın işyerinde ki emeğinin karşılığı olarak nitelendirilen kıdem tazminatı çalışanın maaş tutarına göre değişmekte ve maaşlar arttıkça kıdem tazminatı tutarı da artmakta. 

Bu noktada önemli bir hususta ödemelerin yapılma şeklidir. 4857 sayılı İş Kanunu'na göre kıdem tazminatının ödeme sürecine ilişkin bir düzenleme yoktur. Ancak kıdem tazminatı ödemesi için kabul edilen genel kural bu tazminatın hemen ve nakit bir şekilde ödenmesidir. Bu çerçevede tazminat ödemeleri işçi ile işveren arasındaki iş akdinin sona ermesinin ardından peşin olarak yapılmalıdır. 


Vaktinde Ödenmezse Ne Olur?

4857 sayılı İş Kanunu'nun 120. maddesinde ödemelerin yapılmaması durumunda ne olacağına ilişkin bir madde bulunmakta. Mevzuata göre; eğer çalışan kıdem tazminatının zamanında ödenmemesine ilişkin dava açarsa mahkeme heyeti ödenmeyen süreye göre mevduata uygulanan en yüksek faizin ödenmesine hükmeder.

Kıdem Tazminatının zamanında ödenmemesi ve işçinin dava açması durumunda geri ödemede en yüksek tutardan faiz uygulanır.

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum