Kamuda Çalışan Engelliler 3600 Ek Gösterge Kapsamına Alınsın

Kamu kurumlarında çalışan engelli vatandaşlar için ek gösterge talebi geldi. Engelli vatandaşların masraflarının daha çok olduğunun ifade eden Engelsiz Sağlık-Sen Genel Başkanı Kenan Önalan bu konuda düzenleme yapılması gerekir dedi.

Kamuda Çalışan Engelliler 3600 Ek Gösterge Kapsamına Alınsın
16 Ekim 2019 - 21:05

Devlet kurumlarında çalışan engelli vatandaşların hem maaşlarında hem yaş standartlarında hem emekliliklerine dair konu başlıklarında düzenleme talebi geldi. Konuya ilişkin talep açıklaması ise Engelsiz Sağlık Çalışanları Sendikası (Engelsiz Sağlık-Sen) Genel Başkanı Kenan Önalan tarafından yapıldı. 

ENGELLİLER 3600 EK GÖSTERGEYE DAHİL EDİLSİNEngelsiz Sağlık Çalışanları Sendikası (Engelsiz Sağlık-Sen) Genel Başkanı Kenan Önalan, engelli vatandaşların iş hayatında yaşadıkları sorunları ve bu sorunların çözümlerine ilişkin değerlendirmelerini kamuoyu ile paylaştı. 

Bu konuda engelli vatandaşların normal vatandaşlardan daha masraflı bir hayat sürdüğünü ifade eden Engelsiz Sağlık-Sen Genel Başkanı Kenan Önalan bu konuda adım atılmasını istedi. Halen uygulamada olan mevzuatta değişiklik talep eden Kenan Önalan, engelli vatandaşların 3600 ek göstergeye dahil edilmesi ile sorunların bir nebze çözülebileceğini ifade etti.

"Engellilerin 3600 ek göstergeye dahil edilmesi ya da engelli emekli maaşının daha yüksek olması gibi çözümler olabilir. Engellilerin kullandıkları telefon bile özelliklerinden dolayı daha maliyetli olabiliyor ya da görme engelli için evde konuşan bir kombi ihtiyacı olabiliyor. Engellilerin maliyetli bir yaşamı olduğu için emeklilik de ona göre planlanmalı. 3600 ek gösterge olduğu zaman 15 yıldan sonra emeklilik cazip olacaktır. Kadrolar boşalacak yerine başka engelli gelecektir."

Engelsiz Sağlık-Sen Genel Başkanı Kenan Önalan konuşmasının sonunda ayrıca engelli personel alımlarına değindi. Devlet kurumlarının artık personel eksikliklerinin kalmadığını ifade eden Engelsiz Sağlık-Sen Genel Başkanı Kenan Önalan halen alımlar devam ederken engelli personel istihdamının artırılmasını istedi.


Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum