Kendi İsteği ile İşinden Çıkan, İşten Ayrılan İşçi Kıdem Tazminatı Alır Mı?

İstifa eden işçi kıdem tazminatı alır mı? İşinden ayrılan, işten çıkan işçi kıdem tazminatını hangi durumlarda alır? Kıdem tazminatı almak isteyen çalışanların sağlamaları gereken şartlar neler? 2020 yılı kıdem tazminatı ödemesi detaylarını haberimizde aktarıyoruz.

Kendi İsteği ile İşinden Çıkan, İşten Ayrılan İşçi Kıdem Tazminatı Alır Mı?
29 Şubat 2020 - 12:23

Özellikle özel sektörde çalışan işçilerin sigortası kıdem tazminatı ödemesidir. Çalışanların en önemli haklarından alan kıdem tazminatını almak için belirli koşullar bulunmakta. Ancak işverenlerin bu noktada sergiledikleri tavır bazen çalışanlar için mağduriyetlere neden olabilir.

Bu tür durumlarda kalmamak için çalışanların tüm haklarını bilmeleri gerekiyor. Bu kapsamda Sgkbulteni.com olarak merak edilen bazı noktaları haberimizde araştırdık.İSTİFA EDEN ÇALIŞANA KIDEM TAZMİNATI ÖDENİR Mİ?

Öncelikle kıdem tazminatı almak için vatandaşların sağlamaları gereken en önemli koşul, çalıştıkları işyerinde bir yıldan daha uzun süredir çalışıyor olmak. Sağlanması gereken diğer koşul ise çalışanların işinden kendi rızası dışından çıkarılması.

Peki işinden kendi rızasıyla çıkan çalışanlara kıdem tazminatı ödemesi yapılır mı? SGK mevzuatında yer alan o hükümler. 

İstifa eden çalışanın kıdem taminatının alabilmesi için gerekli genel koşulları sağlamaları ilk konu. Bunun yanında çalışanın işten ayrılmak için geçerli bir nedeni olması gerekiyor. Ayrıca bu nedenin olması kıdem tazminatı ödemesi için yeterli görülmüyor. Çalışan bu nedenine dair kanıt sunmalı. 


Hangi Durumlarda Kıdem Tazminatı Ödenir?

Örneğin işçiye gerçek maaşı üzerinden değilde daha düşük seviyeden SGK primi ödenmesi durumunda, işçi istifa etsede haklı nedenden işten çıktığında kıdem tazminatı hakkı bulunur. Bunun yanında İşverenin işçi veya ailesinden birinin şeref ve namusuna dokunacak söz, davranışta bulunması veya işçiye cinsel taciz gibi durumlarla karşılaşması durumunda da istifa ettiğinde kıdem tazminatı ödemesi alabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum