Kıdem Tazminatında En Düşük Ödeme Tutarı Ne Kadar? Maaşa Göre Tablo

Sigortalı çalışanlar işten çıkarıldıklarında brüt maaşları oranlarında kıdem tazminatı alırlar. Peki kıdem tazminatı için en düşük ödeme tutarı ne kadar? Kıdem tazminatı ödeme tablosu Haberimizde..

Kıdem Tazminatında En Düşük Ödeme Tutarı Ne Kadar? Maaşa Göre Tablo
19 Ekim 2019 - 07:58

Çalışma hayatı içerisinde yer alan sigortalı çalışanların en önemli güvencesi kıdem tazminatıdır. Herhangi bir işyerinde sigortalı olarak çalışanların haklarının korunması adına sigorta niteliğinde olan kıdem tazminatı son dönemlerde araştırma konularından.

Sgk Bülteni olarak bizlerde iş hayatında yer alan personellerin kıdem tazminatına dair en merak ettikleri konu olan ödeme tablosunu haberimizde ele aldık. İşte 2019 yılı geçerli olan kıdem tazminatı ödeme tablosu. KIDEM TAZMİNATI ÖDEME TABLOSU 2019

Kıdem Tazminatında ödemeler çalışanların maaşlarına göre yapılır. Ayrıca kıdem tazminatında alınacak olan ücret çalışanın işyerinde ne kadar çalıştığı ile ilgilidir. Kıdem tazminatında ödenecek tutar her çalışma yılı için katlanır. 

Bu kapsamda herhangi bir işyerinde 5 yıl çalışmış olan bir vatandaşa, kıdem tazminatı olarak brüt maaşının 5 katı kadar ödeme yapılır. Peki 2019 yılı için en düşük ve en yüksek kıdem tazminatı ödemesi ne kadar? Bu konuda hesaplamalar asgari ücrete göre yapılır. Zira en düşük maaşlı olan çalışan grubu olan asgari ücret ile vatandaşlar en düşük kıdem tazminatı ödemesini alırlar. Bu bilgiler ışığında,

* En Düşük Tutar: Brüt asgari ücret tutarında 1 yıllık için 2 bin 558 TL


* En Yüksek Tutar: Maaş belirtilen rakamın üzerinde de olsa 1 yıllık için  6 bin 17 TL

Yukarıda yer alan bilgiler 1 yıllık çalışma süreci için hesaplanmıştır. Çalışma süreci yıl olarak arttıkça brüt maaş o sayıyla çarpılır.

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum