Maliye Bakanı Albayrak'tan Enflasyon Hedefi ve Kredi Müjdesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yapmış olduğu açıklamasında, finans gündemini heyecanladıran yeni kredi paketini duyurdu. Kamu bankalarının yeni bir kredi paketini açıklayacağını ifade eden Bakan Albayrak'ın açıklamaları haberimizde.

Maliye Bakanı Albayrak'tan Enflasyon Hedefi ve Kredi Müjdesi
01 Kasım 2019 - 01:07
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Malatya'da katıldığı bir program kapsamında yapmış olduğu konuşmasında ekonomi dünyasının nabzını tuttu. Finans konularına dair de açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Berat Albayrak kredi konusuna değindi. 

"Malatya İş Dünyası ile Buluşma" kapsamında konuşan Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarının detayları şu yönde;

HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK'IN EKONOMİ AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konuşmasının başında kur saldırıları konusuna değindi. Bu alanda yapmış olduğu konuşmasında enflasyon konusuna değinen Bakan Albayrak bu konuda ki hedeflerini açıkladı. Türkiye'nin son bir yılda 3 önemli kur saldırısına maruz kaldığını ifade eden Bakan Albayrak bu saldırıların ekonomin sağlam temelleri ile atlatıldığını ve normalleşmenin sağlandığını duyurdu. Bakan Albayrak konuşmasında ayrıca enflasyon oranları için hedefin yüzde 5'in altı olduğunu ifade etti ve Ekim ayında yüzde 8 oranının yakalanağını duyurdu. 

Kredi konusuna dair de açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak şu ifadeleri kullandı. 

"Bugün üç kamu bankası istihdam odaklı kredi paketi devreye sokacak. Kamu bankaları kurumsal kredi faizinde indirim yapacak. Kamu bankaları kurumsal ticari krediler için 1 Kasım itibarıyla reyting oranlarına göre yüzde 11-13,5 aralığında kurumsal kredi faiz politikası uygulayacak. Bu oranlar 2014 yılı nisandan bu yana en düşük ticari kredi faiz oranı. Yeni iki-üç paket daha hazırlıyoruz. Kurumsal kredi fazilerinde 200 puan indirim olacak."

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konuşmasında ayrıca faiz konusuna değindi. TCMB'nin 1000 baz puanlık indirimini hatırlatan Bakan Albayrak, önceden yapılmış olan faizleri düşüremezler, dolar fırlar, enflasyon yükselir değerlendirmelerinin boş olduğunu duyurdu. 

Sgk Bülteni

YORUMLAR

  • 0 Yorum