Malulen Emekli Başvuruları Nasıl Yapılır? Adım Adım Başvuru Süreci 2020

Malulen emekli olmak isteyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu'na yazılı başvuruda bulunacaklar.Peki malulen emeklilik yazılı başvuru işlemleri nasıl yapılacak? Başvurularda izlenecek yol nasıl olacak? Malulen emekliliğe ilişkin tüm bilinmesi gereken ayrıntıları tek tek aktarıyoruz.

Malulen Emekli Başvuruları Nasıl Yapılır? Adım Adım Başvuru Süreci 2020
08 Mart 2020 - 17:59

Malulen Emeklilik için başvuru yapacak olan sigortalı çalışanlar belirli bir başvuru aşamasını geride bırakmak zorundalar. Bunun için sağlık sorunlarını kuruma iletmeli, malulen emeklilik koşullarının sağlanıp sağlanmadığı belirlenmeli ve emeklilik onayı alınmalı. 

Bu noktada malulen emekli olmak isteyen ver herhangi bir adım atmamış emekli vatandaşların yapmaları gerekenler. MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURU SÜRECİ

Öncelikle malulen emekli olmak isteyen vatandaşların, maluliyet durumu belirlenecek. Bu kapsamda malulen emekli olmak isteyen vatandaşlar yazılı başvuru yapacaklar. Bu durumda; sigortalı veya sigortalının işvereni, maluliyet durumunun tespiti için sigortalının bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezine yazılı olarak  başvuru yapacaklar. 

Malulen Emekli Başvuru işlemleri için Gerekli Evraklar

Malulen emekli olmak isteyen vatandaşların başvuru aşamasında yanlarında getirmeleri gereken evraklar. 


4/a ve 4/b'li çalışanlar için Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi, Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi (işten ayrıldıktan sonra ilk 10 gün içinde talepte bulunanlar için). 4/c'li çalışanlar için Malullük aylığı bağlanabilmesi için açıkta bulunanların şahsen/vekâleten veya görevde bulunanlar için Kurumları aracılığı ile yapılacak başvuru, Malulen emekliye sevke ilişkin emekliye sevk onayı, Maluliyetin tespiti için Sağlık Kurulu raporu

Yazılı başvurunun ardından malulen emekli olmak isteyen vatandaşlar yetkili sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarına sevkini alacaklar. Sağlık kurularında maluliyet durumunun tespiti için ise sağlık kontrolleri gerçekleştirilecek. Sağlık Kurulları emekli olmak isteyen vatandaşların durumu ele aldıktan sonra bir karar verecek. 

SGK Bülteni

YORUMLAR

  • 0 Yorum