Malulen Emekli Olma Şartları 2020 - SGK Mevzuatında Yer Alan Koşullar

SGK mevzuatına göre 2020 yılında malulen emeklilik için başvuru yapacak vatandaşların sağlamaları gereken koşullar neler? Kimler, nasıl, hangi şartlar altında malulen emekli olabilirler? Malulen emekli olma şartlarına haberimizde tüm detayları ile maddeler halinde ulaşabilirsiniz.

Malulen Emekli Olma Şartları 2020 - SGK Mevzuatında Yer Alan Koşullar
16 Şubat 2020 - 09:59

2020 yılı malulen emekli olma şartları ve SGK mevzuatında yer alan düzenleme esasları.

Emeklilik hayali kuran vatandaşların sağlamaları gereken temel koşullar bulunuyor. Ancak bu temel şartlar sağlık şartları elverişli olan normal bireyler için geçerli. Peki sağlık şartları elverişli olmayan vatandaşlar nasılş emekli olurlar. İşte yanıtı.MALULEN EMEKLİLİK NEDİR? KİMLER MALULEN EMEKLİ OLUR?

Malulen emeklilik kısa ve en sadece anlatımıyla belirli bir gün sayıda çalışmış prim ödemiş vatandaşların, sağlıklarının bozulması sonucu artık çalışamayacak duruma düşmeleri sonucu yapılan emeklilik biçimidir. Ancak her hasta veya sağlık sorunu olan çalışanlar malulen emekli edilmezler. Bunun sağlanması gereken koşullar bulunuyor. 

Hatta sağlık sorunları, hastalıklara bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Bu noktada malulen emekli olmak için başvuru yapacak vatandaşların sağlamaları gereken tüm koşulları SGK mevzuatında yer aldığı haliyle sizlerle paylaşıyoruz. 

MADDE MADDE MALULEN EMEKLİ OLMA ŞARTLARI


* İlk koşul: Malulen emekli olunması için başvuruda bulunacak sağlık sorunu olan vatandaşın daha önceden 10 yıl süreyle sigortalılık süresine yapmış olması gerekiyor.

* İkinci koşul prim şartı. Malulen emeklilik başvurularının kabul edilebilmesi için 1800 gün SGK primi ödenmiş olması şartı bulunuyor. 

* Malulen emeklilik için başvuru yapacak vatandaşların, çalışanların iş gücü kaybının yüzde 60 oranında olması gerekiyor.

* Diğer bir önemli koşul ise malulen emeklilik başvurusunda bulunacak olan vatandaşların SGK prim ödemesi borçlarının olmaması isteniyor. 

SGK İL MÜDÜRLÜKLERİ MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURULARI

SGK Mevzuatında yer alan Malulen Emeklilik başvuru şartlarını sağlayan vatandaşlar başvurularını SGK'ya yazılı olarak bildirecekler. Malulen emekli olmak için yazılı başvuru yapacak vatandaşlar, sağlık raporu dahil tüm evrakları derlediklerin başvurularını bulundukları şehrin SGK İl Müdürlüklerine yapabilecekler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum