Malulen Emekli Olmayı Sağlayan Göz Hastalıkları Listesi

Göz bozukluğu, göz hastalıkları gibi nedenlerle malulen emekli olmak için mevzuatta yer alan şartları bir bir sizlere aktarıyoruz. İşte Göz Hastalıkları neticesinde malulen emeklilik ve detayları.

Malulen Emekli Olmayı Sağlayan Göz Hastalıkları Listesi
21 Ekim 2019 - 10:26

Bilindiği üzere çalışan vatandaşların yaşadıkları sağlık sorunları, hastalıkları nedeniyle malulen emekli olma hakları bulunuyor. Bu hastalıklara çok sayıda örnek vermek mümkün. Bu örneklerden bazıları ise göz hastalıkları için geçerli. 

SGK Bülteni olarak bizlerde göz hastalıkları neticesinde emekli olabilecek vatandaşların bilmeleri gereken detayları derledik. İşte malulen emekliğe neden olan göz hastalıkları. 

MALULEN EMEKLİLİĞE NEDEN OLAN GÖZ HASTALIKLARI


Malulen emeklilik için SSK’lı ve Bağ-Kur’luların çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az %60’ını kaybetmiş olmaları temel şarttır. Emekli sandığında bu şart ise çalışma gücünün en az yüzde 60'ını kaybetmiş olmak yada görevini yapamayacak seviyede olmak şeklinde uygulanır. 

Malulen Emekli Olmak İçin;

Vatandaşların malulen emekli olabilmeleri için ayrıca 0 yıllık sigortalılık süresi ve 1800 gün malullük sigortası primi ödemiş olmak gerekmekte. 

Bu şartları sağlayan vatandaşlar için malulen emekliliğe neden olan göz hastalıkları ise sırayla şunlar.

EMEKLİ OLMAYA NEDEN OLABİLECEK GÖZ RAHATSIZLIKLARI


Eğer aşağıda yer alan göz bozukluklarına sahipseniz ve diğer koşullarını sağlıyorsanız malulen emekli olabiliyorsunuz. 


Görme azlığı: Gözün görme keskinliğini ileri derecede bozan görme azlığı.

Pterjium ve semblafaron, Keratitler ve grefon hastalığı, Keratokonus, Üveitler, Retina Kanamaları, Orbita Patolojileri, Retinopatiler, Ptozis, Diplopi. 

SGK Haberleri Bülteni olarak yukarıda sıraladığımız göz hastalıklarına sahipseniz ve diğer koşulları da yerine getiriyorsanız; Malulen Emekli olmak için Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuruda bulunabilirsiniz.

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum