Malulen Emekliliğe Neden Hastalıklar 2020! Göz, Sinir, Beyin, Organ, Şeker

Malulen emekli olmayı araştıran vatandaşlar için SGK mevzuatında yer alan hastalıkları derledik. Hangi hastalıklar malulen emeklilik hakkı sağlıyor? Malulen emekliliğe neden olan sağlık sorunları, hastalıklar ve ameliyatlar neler? İşte yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı emekli olmayı araştıran vatandaşlar için o hastalıklara dair listeler.

Malulen Emekliliğe Neden Hastalıklar 2020! Göz, Sinir, Beyin, Organ, Şeker
09 Nisan 2020 - 04:42

Malulen emekliliğe neden olan hastalıklar; Sağlık sorunlarından dolayı emekli olmak isteyen vatandaşlar, malulen emeklilik sağlayan hastalıkları araştırıyorlar. Bu noktada Sosyal Güvenlik Kurumu SGK mevzautını araştıran vatandaşlar için listede yer alan o hastalıkları tek tek derledik. 2020 yılında malulene emekliliğe neden olan hastalıkların bir bölümü.

MALULEN EMEKLİLİK SAĞLAYAN HASTALIKLARIN LİSTESİMalulen emekli olmak için SGK'ya yazılı başvuruda bulunacak vatandaşlar; aşağıda yer alan hastalıklardan birini taşıyorsa, sağlık sorunları iş gücü kaybını yüzde 60'a çıkarmışsa ve sağlık kurulu da bu yönde bir rapor düzenlemişse emeklilik hakkı elde ediyorlar.

* Kanser Hastalıkları:

Baş Ve Boyunun Yumuşak Dokusu, Cilt, Lenfoma, Lösemi, Multipl Myelom, Tükrük Bezleri, Tiroid Bezi, Meme, Sinir Sistemi, Akciğer, Mide, İnce Ve Kalın Barsak, Karaciğer, Safra Kesesi, Safra Yolları, Pankreas, Böbrek, Mesane, Genital Yollar, Prostat, Testis, Penis Kanserleri

* Sinir ve Beyin ile İlgili Hastalıklar


Epilepsi - Demans - Beyin Tümörleri - Parkinson Sendromu - Serebral Palsi - Multiple Skleroz - Zeka Gerilikleri (IQ 50 Ve Altı) - Şizofreni - Bipolar Bozukluk

* Göz Hastalıkları 

Görme Azlığı - Retina Kanamaları

* İşitme, Kan ve Cilt Hastalıkları

Yardımsız Ayakta Durmayı Engelleyen Denge Bozuklukları İle Birlikte İşitme Kaybı - Anemi - Behçet Hastalığı 

* Organların Yetersizliğine Dair Hastalıklar

Gastrointestinal Kanamalar - Karaciğer Sirozu - Karaciğer Nakli - Kalp Yetmezliği - Kol, Bacak Gibi Organ Kaybı, Kalp Kapak Hastalıkları - Kalp Nakli - Böbrek Nakli - Akciğer Nakli - Tüberküloz - AIDS.

MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURU İŞLEMLERİ

SGK'ya malulen emeklilik için başvuru yapacak vatandaşlar il ve ilçe sosyal güvenlik kurumu müdürlüklerine başvurularını iletebilirler. Başvuru işlemleri yazılı dilekçe ile yapılacak ardından sağlık aşamalarına geçilecek.

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum