Malulen Emeklilik Başvuru Şartları: En Sade ve Açıklayıcı Haliyle

Malulen emeklilik başvuru şartları nelerdir? Kimler malulen emeklilik başvuru yapabilir? Hastalığından, sağlık şartından dolayı malulen emekli olmak isteyenler hangi şartları sağlamalılar? Malulen emeklilik için sağlanması gereken tüm başvuru koşulları ile en sade ve açıklayıcı haliyle SGK Bülteni olarak tek tek açıklıyoruz.

Malulen Emeklilik Başvuru Şartları: En Sade ve Açıklayıcı Haliyle
12 Nisan 2020 - 20:18

Çalışma hayatı içerisinde yer alan vatandaşların emekli olabilmesinin bir yolu da malulen emeklilik. Malulen emeklilik en temel haliyle çalışma hayatı içerisinde belirli bir süre yer almış vatandaşların artık çalışmalarının önüne geçen bir hastalıkları, sağlık sorunları olması nedeniyle erken emekliliğe ayrılmalarıdır. Her sağlık sorunu malulen emekli için geçerli neden olarak kabul edilmez. Bu noktada SGK mevzuatında yer alan tüm koşulların sağlanması gerekmekte. Bu noktada 2020 yılı Malulen Emeklilik Başvuru Şartlarını tek tek siz okuyucularımız için derledik. 

2020 MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURU ŞARTLARIMalulen emekli olmak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken başvuru şartları Sosyal Güvenlik Kurumu SGK mevzuatında her ayrıntısı ile anlatılmakta. Burada hangi hastalığın malulen emeklilik için geçerli sayıldığında, sağlık raporunun nasıl alındığı ve koşulların nasıl uygulandığı açıklanmakta. Sgkbulteni.com olarak bizlerde siz okuyucularımıza bu aşamaları tek tek aktarıyoruz. Malulen Emeklilik SGK Primi, Gün ve Hastalık Koşulları

* Malulen emekli olmak için öncelikle vatandaşların 1800 gün SGK Primi yatırmış olmaları gerekiyor. Bu şart değişmez olup mutlaka sağlanması gerekiyor. SGK prim şartının sağlanmaması durumunda malulen emeklilik başvuruları kabul edilmez. 


* Malulen emeklilik için herhangi bir işyerinde çalışmıyor olmak gerekiyor. Yani halen aktif çalışansanız malulen emeklilik için başvuru yapamazsınız. 

* Hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların ise kendi sigortalılığı nedeniyle Kuruma genel sağlık sigortası primi dâhil, prim ve prime ilişkin borcu olmaması. 

* Meslek Hastalığı, iş kazası yada bunun gibi sağlık sorunları kapsamında çalışma iş gücünün yüzde 60 oranında kayba uğramış olması. Bu koşul gerçekleştirilecek sağlık testleri sonucunda sağlık kurulu raporu ile ortaya çıkacak. 

MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURU İŞLEMLERİ: NEREYE, NASIL, NE ZAMAN?

Malulen emeklilik hakkı elde etmek isteyen vatandaşların yapmaları gereken ilk işlem bulundukları il veya ilçe Sosyal Güvenlik Kurumu SGK başvuru yapmak. Burada vatandaşlar konuya dair tüm detaylı bilgileri edindikten sonra yazılı dilekçe ile malulen emeklilik başvurusunda bulunacaklar. Başvuru işlemlerinin ardından sağlık aşamaları başlayacak. Bu aşamada tüm gerekli kontroller yapılacak ve sağlık kurulu raporu alınacak. Daha sonra verilen sonuca göre malulen emeklilik hakkı elde edilecek, aylık emekli maaşı bağlanacak.

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum