Malulen Erken Emeklilik Sağlayan Psikiyatri Hastalıkları 2020

Malulen emekli olmaya neden olan bazı psikiyatri hastalıkları bulunuyor. Ruhsal ve sinirsel olan bu psikiyatri hastalıkları çalışan sigortalılarda görülürse erken emeklilik hakkı elde edebiliyorlar. 2020 yılı SGK mevzuatına göre malulen emekliliğe neden olan psikiyatri hastalıklarını sizlerle paylaşıyoruz. Şizofreni, zeka geriliği, IQ düşüklüğü, ruhsal ve sinirsel sorunlar ve diğerleri

Malulen Erken Emeklilik Sağlayan Psikiyatri Hastalıkları 2020
05 Nisan 2020 - 05:12

Çalışma hayatında yer alan vatandaşların sağlık sorunları olması ve SGK mevzuatında yer alan diğer koşulları sağlamaları durumunda malulen emeklilik hakkı elde ederler. Bu vatandaşlar hastalıklarından, çalışamadıklarından dolayı malulen emekliliğe ayrılırlar ve emekli haklarından yararlanırlar. Aylık emekli maaşı alma hakkı kazanan vatandaşlar diğer sağlık hizmetlerinden de faydalanırlar. 

Malulen emekli olmaya neden olan çok sayıda hastalık bulunurken bu hastalıkların bir bölümü de psikiyatri alanında oluyor. Peki hangi psikiyatri hastalıkları malulen emekli olmak için geçerli neden olarak kabul ediliyor? MALULEN EMEKLİLİK NEDENİ SAYILAN RUHSAL VE SİNİRSEL HASTALIKLAR

* Malulen emeklilik nedeni sayılan psikiyatri hastalıklarının ilki IQ düşüklüğü. IQ seviyesi 50'nin altında olan çalışanlar malulen emeklilik için başvuru yapabilirler. Bir başka malulen emeklilik nedeni ise zeka geriliği. 

* Malulen emeklilik nedeni sayılan diğer psikiyatri hastalıkları; çalışma imkânı vermeyen şizofreni ve alt tipleri, şizoafektif bozukluk, sanrısal bozukluklar, atipik veya başka türlü sınıflandırılamayan psikozlar.

* Bu hastalıkların dışında ayrıca tedavi sonrası düzelmeyen progresyon gösteren ve çalışma imkânı vermeyen bipolar bozukluk, beyin hasarı, beyin işlev bozukluğuna bağlı davranış bozuklukları (organik kişilik ve davranış bozukluğu, frontal lob sendromu, vb.), psikotik özellikli kronik obsesif kompulsif bozukluk, kronik travma sonrası stres bozukluğu ve komorbiditesi, beyin hasarı, beyin işlev bozukluğu ve bedensel hastalıklara bağlı ruhsal bozukluklar (organik bipolar tiplerini içerir, organik sanrılı bozukluk, demansiyel ve amnestik vb. tablolar) Yaygın gelişimsel bozukluklar (otistik bozukluk, asperger vb.).


MALULEN EMEKLİLİK İÇİN EN ÖNEMLİ KOŞUL

Malulen emeklilik başvurusunda bulunacak vatandaşlar için en önemli koşul ise çalışma kaybı oranının en az yüzde 60 seviyesinde olması durumu. Eğer çalışanlarda yukarıda yer alan psikiyatri hastalıkları varsa SGK il ve ilçe müdürlüklerine mamulen emeklilik için başvuruda bulunabilirler.

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum