Malulen Erken Olabilmek için SGK Mevzuatında Yer Alan Prim, Sigorta, Gün Şartları 

Çalışmayacak durumda olan vatandaşlar belirli koşulları sağlamaları durumunda malulen emekli olabiliyorlar. Emekli olmaları durumunda aylık emekli maaşı ve diğer emeklilik haklarından yararlanabilen vatandaşlar için sağlanması gereken koşulları araştırdık. İşte SGK Mevzuatında yer alan o başvuru koşulları. 

Malulen Erken Olabilmek için SGK Mevzuatında Yer Alan Prim, Sigorta, Gün Şartları 
24 Mart 2020 - 15:02

SGK, Malulen emekli olmak isteyen vatandaşların gerekli başvuru koşullarını tamamen sağlamalarını istiyor. Bu koşulların sağlanması durumunda ancak emeklilik hakkı elde edebilen vatandaşlar için bizlerde bu koşulları tek tek araştırdık. 

İşte 2020 yılında malulen emekli olabilmek için sağlanması gereken SGK Primi, Gün, Hastalık Derecesi ve diğer tüm koşullar.MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURU ŞARTLARI 2020

Sosyal Güvenlik Kurumu'na malulen emeklilik başvurusunda bulunacak olan vatandaşların sağlamaları gereken başvuru şartları. 

Sigortalı Olmak Şartı

Malulen emekli olabilmek için vatandaşların en az 10 yıllık süre zarfında sigortalılık süresine sahip olmaları gerekiyor. Bunun dışında diğer bir önemli koşul 


SGK Prim Şartı. 

Vatandaşların malulen emeklilik için bağlı olduğu sigorta kolundan en 1.800 prim günü ödemesinin yapılmış olması gerekiyor. 

Sağlık Şartı: 

Malulen emeklilik için vatandaşların sağlık kurulunca onaylanmış ve çalışmalarına engel sağlık şartlarının olması gerekiyor. Bu kapsamda yönetmelikte olan koşula göre vatandaşların en az %60 oranında iş gücünden yoksun olması gerekiyor. 

Diğer Ek Koşullar 

İşten ayrılışının maluliyet nedeni ile olduğunun belgelenmesi istenmektedir. Başvuru sahibinin geçmiş pirim borcunun olmaması istenmektedir. Hali hazırda kuruma yapılmış bir başvurusunun olması gerekmektedir.

MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURULARI

Malulen emekli olmak isteyen vatandaşlar ilk başvurularını SGK İl Müdürlüklerine yapacaklar. Bu başvuru işlemleri için vatandaşlar bulundukları il veya ilçelerde ki SGK İl Müdürlüklerine gidecekler. Burada ilk başvurularını yapan vatandaşlar daha sonra sağlık aşamalarını tamamlayacaklar. 

SGK Bülteni

YORUMLAR

  • 0 Yorum