Merkez Bankası PPK Toplantısı: Baz Puan İndirim Ne Demek?

Merkez Bankası PPK toplantısından çıkan faiz indirimi kararları baz puan olarak açıklanıyor. Peki baz puan indirim ne anlama geliyor? Baz indirim normal faiz oranlarında nasıl hesaplanıyor? Merkez Bankası PPK toplantısı ve baz puan indirim detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

Merkez Bankası PPK Toplantısı: Baz Puan İndirim Ne Demek?
19 Şubat 2020 - 11:36
Merkez Bankası 2020 yılından itibaren bir yılda 12 Para Politakaları Kurulu (PPK) toplantısı gerçekleştirecek. Bu toplantıların sonucunda ise faiz oranlarına dair karar alınacak. TCMB tarafından bir süredir devam eden faiz indirimi kararları sonrası faiz oranları oldukça düştü. 

Peki merkez bankasının para politikaları kurulu toplantısı sonrası ifade edilen baz puan ne anlama geliyor?

BAZ PUAN İNDİRİM NE ANLAMA GELİYOR?

Merkez Bankasının PPK toplantısı sonrası alınan faiz indirimi yada faiz artırımı kararları baz puan şeklinde ifade ediliyor. Baz puan indirim açıklaması en sade haliyle faiz oranlarında yapılacak indirim oranının ne kadar olacağını ifade ediyor. Bu noktada her baz puan yüzde 0.01 indirim anlamına geliyor. 

Baz puan indirim hesaplamasına ilişkin bir örnek vermek gerekirse;

Merkez Bankası geçtiğimiz aylarda yapmış olduğu açıklamasında 400 baz puan faiz indirimi yaptığını açıklamıştı. 2019 yılının ikinci yarısında alınan bu karar kapsamında faizler yüzde 4 oranında düştü. Yani 400 baz puan aslında yüzde 4 anlamına geliyor. 

Şuan yüzde 11.25 seviyesinde bulunan faiz indirimlerinde 50 baz puanlık bir indirim yapılırsa faiz oranları yüzde 0.5 oranında azalacak ve yüzde 10.75 seviyesine gerileyecek. 25 baz puanlık bir indirim faiz oranlarının yüzde 0.25 oranında düşmesini ve faizlerin yüzde 11.00 bandına çekilmesine neden olacak.

SGK Haber Sitesi - Ekonomi

YORUMLAR

  • 0 Yorum