OPEC Toplantısı Öncesi Petrol Fiyatları Arttı Motorine Zam Geliyor

Uluslararası piyasalardan petrol ton fiyatları ABD Başkanı Trump'ın açıklamaları ile birlikte yükselişe geçti. ABD Başkanı Trump benzin üretiminde ciddi azalma olacağını açıkladıktan sonra artan petrol fiyatları ile birlikte motorin fiyatlarına zam beklentisi oluştu. Kararın gün içinde EPGİS tarafından açıklanması bekleniyor.

OPEC Toplantısı Öncesi Petrol Fiyatları Arttı Motorine Zam Geliyor
08 Nisan 2020 - 12:43
Suudi Arabistan ile Rusya'nın petrol fiyatlarına dair yeni bir görüşme yapacağı OPEC toplantısı 9 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek. Bir önceki toplantıda anlaşma sağlanamamış ve petrol fiyatları çok düşük seviyelere gerilemişti. Petrol fiyatlarında yaşanan bu gelişme ile birlikte akaryakıt fiyatları da bu süreçte düşmüştü.

İkinci OPEC toplantısı öncesinde ise petrol fiyatları yükselişe geçti. 22 Dolar bandına kadar düşen petrol fiyatları Trump'ın açıklamalarının ardından yakaladığı ivme ile 33 dolar seviyesine çıktı. Yüzde 50 oranında oluşan bu artış ise motorin fiyatlarına zam yapılmasını gündeme getirdidi.

MOTORİN FİYATLARINA ZAM GELİYOR

Petrol fiyatlarında yaşanan fiyat artışının ardından dolar kurunda yaşanan yükselmenin de etkisiyle sektör temsilcileri motorin fiyatlarına zam yapılacağını öngörüyorlar. Bu konuda elde edilen ilk bilgilerde zam tutarının 15 kuruş seviyesi olacağı yönünde. Yeni zamların bu gece yarısından itibaren pompa fiyatlarına yansıması ve yeni fiyatların saat 00.00 itibariyle uygulanması bekleniyor. 

Motorin fiyatlarına yapılacak olan 15 kuruşluk zammın ise gün içerisinde Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası tarafından duyurulması bekleniyor. EPGİS tarafından daha önce yapılan açıklamalarda ise Pazartesi günü benzine 14 kuruş zam gelmiş, Salı günü ise 5 kuruş indirim yapılmıştı. Yapılacak olan yeni zam haberinden sonra motorin fiyatları da 5 kuruş zam almış olacak. Bu zam ile birlikte benzin veya motorinde geçtiğimiz hafta pazartesi gününden itibaren hergün fiyat değişimi yaşanmış oldu. 

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum