Para Piyasalarının Beklediği FED Kararında Faiz İndirimi Çıktı

ABD ve uluslararası para piyasalarında merakla beklenen FED faiz indirimi kararı açıklandı. Amerikan Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada 25 baz puan indirime gidildiği duyuruldu.

Para Piyasalarının Beklediği FED Kararında Faiz İndirimi Çıktı
18 Eylül 2019 - 22:49
Uluslararası piyasalar uzun zamandır Amerikan Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararını merakla bekliyorlardı. Dolar kurunun geleceği ve ABD ekonomisi adına büyük önem taşıyan karar Trump'ın istediği yönde gerçekleşti. 

Amerikan Merkez Bankası tarafından alınan karar doğrultusunda banka 25 baz faiz indirimine gitti. Alınan bu karar ile Amerikan Merkez Bankası faiz oranlarını 2.00'dan 1.75 seviyesine indirdi. 

FED 25 BAZ PUAN İLE TRUMP'I SEVİNDİRDİ


Amerikan Merkez Bankası tarafından alınan faiz indirimi kararı 25 baz olarak duyuruldu. Yapılan bu indirim kararı sonrası ilk açıklama ise yine Fed Başkanı Jerome Powell'dan geldi. Powell faiz indirimi ile ilgili olarak “Fed risklere karşı sigorta sağlamak için faiz indirdi.” ifadelrini kullanarak bu kararı değerlendirdi.

FED tarafından açıklanan faiz indirimi kararı sonrası ise en merak edilen ekonomi konu başlığı ise dolar olmuştu. Dolar alınan karar sonrası bir miktar yükselme eğilimi göstermiş olsada yatay seyrini korudu. Yeni günde 5.67 bandından başlayan dolar kuru karar sonra 5.69 bandına çıksada şu sıralar 5.68 TL'den alıcı buluyor.

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum