PPK Faiz İndirimi Corona Virüs Dövize Etkisi: Dolar Yükselme Baskısını Kırdı

Dolar PPK toplantısı sonrası yükseldi mi, çıktı mı? TCMB Mart 2020 PPK toplantısı sonrası 1 dolar kaç Türk Lirası oldu? Dolar kuru TL karşısında artacak mı? Dolar neden yükseliyor? Dolar kuruna ilişkin tüm bu soruların yanıtlarını 100 baz faiz indirimi kararı sonrası para piyasalarında oluşan son durumu haberimizde ele aldık.

PPK Faiz İndirimi Corona Virüs Dövize Etkisi: Dolar Yükselme Baskısını Kırdı
18 Mart 2020 - 08:43
Mart 2020 Merkez Bankası Olağanüstü PPK toplantısı sonrası alınan 100 baz puan faiz indirimi ardından dolar kurunda oluşan son durum. 

Merkez Bankası daha önceden açıkladığı etkinlik takviminde 2020 Mart ayı Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısının 19 Mart Perşembe düzenleneceğini açıklamıştı. Ancak TCMB corona virüs salgını nedeniyle haftanın ikinci işlem gününde olağan üstü toplanma kararı aldı. 

MART 2020 PPK TOPLANTISI 100 BAZ PUAN FAİZ İNDİRİMİNİN DOLAR TL'YE ETKİSİ

Merkez Bankası tarafından alınan faiz indirimi kararı sonrası faiz oranları çok uzun süre sonra tek haneli rakamlara düştü. Faiz indirimi kararı sonrası dolar kuru ilk hamlesini yukarı yönlü yaptı ve 6.49 TL bandına kadar yükseldi. 

Psikolojik sınırın eşiğine kadar gelen dolar kuru fiyatları daha sonra kademeli olarak 6.48 TL ve 6.45 TL bandına kadar geriledi. Gece saatlerinde 6.40 TL seviyesine gerileyen dolar kurunda ani ve sert bir yükselme yaşanmadı. 

Dolar kurunda PPK kararları sonrası ani bir yükselme yaşanmamasının nedenlerinden başında FED faiz indirimi kararı ve piyasalara sağlanacak destek tutarları oldu. 

GÜNCEL DOLAR KURU FİYATLARI

Mart 2020 PPK 100 baz puan faiz indirimi sonrası, FED faiz oranlarının 0 bandına inmesi ve corona virüs salgını kapsamında dolar kurunda oluşan son durum şu şekilde;

17 Mart Çarşamba gününe dolar kuru yatay bir seyirde başladı ve yeni gün itibariyle 6.39 TL bandında yer alıyor. Euro ise 6.09 TL, İngiliz Sterlin'i ise 7.72 TL bandında yer alıyor. 

SGK Bülteni

YORUMLAR

  • 0 Yorum