PPK Sonuç Beklentisi: TCMB 300 Baz Puan Faiz İndirimi Yapabilir

PPK toplantısı sonucu merakla bekleniyor. TCMB PPK toplantısı ile 300 baz puan indirim yapabilir değerlendirmesi geldi. TCMB'n,in PPK toplantısı sonucu faizleri 19.75'ten 16.75'e düşürebileceği tahmin ediliyor.

PPK Sonuç Beklentisi: TCMB 300 Baz Puan Faiz İndirimi Yapabilir
08 Eylül 2019 - 17:32
Merkez Bankası, Para Politikaları Kurulu Toplantısı öncesi toplantı kararlarına dair değerlendirme geldi. Amerikan Merkez Bankası FED'in 25 baz puanlık indirim kararı alması muhtemel olarak değerlendirilirken bu karara dolaylı bağlantı ile TCMB'nin 300 baz puan indirim yapabileceği açıklandı.

Turkish Yatırım Araştırma Bölüm Başkanı Baki Atılal tarafından yapılan faiz indirimi değerlendirmesi Milli Gazete aracılığıya finans ekonomi gündemine duyuruldu. İşte PPK toplantısına dair yapılan faiz indirimi açıklaması. 

PPK TOPLANTISINDAN 300 BAZ PUAN İNDİRİM KARARI ÇIKAR MI?

Merkez Bankası PPK toplantısı kapsamında alınacak karar finans gündemini oldukça etkileyecek. Alınacak bir faiz indirimi kararı enflasyonun düşmesinde etkili olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da dile getirilen bu konuya dair son değerlendirme Turkish Yatırım Araştırma Bölüm Başkanı Baki Atılal'dan geldi.

Baki Atılgan faiz indirimi konuşmasında; yıl sonu beklentilerine dair öngörülerini ve bu bağlamda oluşan beklentilerini şu sözlerle açıkladı. 

"Biz de yıl sonu yüzde 13,5'lik enflasyon beklentimiz dahilinde, eylül toplantısında TCMB'den 300 baz puanlık indirim beklemekteyiz. Ekimde de faiz indirimleri sürecektir"

Baki Atılgan konuşmasında Amerikan Merkez Bankası'nın faiz indirimi alıp almayacağı konusunu değerlendirdi. FED'in faiz indirimi yapma beklentisi oluştuğunu ifade eden Baki Atılgan, indirim değerlendirmesini 25 baz puan olarak açıkladı. 

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 1 Yorum