SGK Haberleri: GSS Prim Borçlularının Sağlık Hizmeti Hangi Tarihte Sona Erecek?

SGK Haberleri bölümünde yer alan ilk haber. GSS prim borcu olan vatandaşların ne kadar süre sağlık hizmeti alabileceklerine dair bilgi verildi. İşte GSS prim borcu olan üniversitelilerin ve normal vatandaşların sağlık hizmet süresi.

SGK Haberleri: GSS Prim Borçlularının Sağlık Hizmeti Hangi Tarihte Sona Erecek?
08 Eylül 2019 - 14:21 - Güncelleme: 08 Eylül 2019 - 15:49
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) resmi internet sitesi üzerinden daha önceden yayımladığı bir basın açıklaması ise GSS prim borcu olan vatandaşların ne kadar süre sağlık hizmeti alabileceklerini açıkladı. 

Bu kapsamda GSS prim borcu olan vatandaşların ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin sağlık hizmeti almalarına dair detaylar şu şekilde;

SGK GSS PRİM BORCU SAĞLIK HİZMET SÜRESİ

Sosyal Güvenlik Kurumu daha önceden alınan karar kapsamında yayımladığı bilgilendirme videosunda, GSS prim borcu olan vatandaşların yıl sonuna kadar sağlık hizmeti alabileceklerini belirtti. Bu kapsamda Genel Sağlık Sigortası prim borçluları ile bakmakla yükümlüğü oldukları kişiler 2019 yılı sonuna kadar yani 31 Aralık tarihine gerek duydukları tüm sağlık hizmetlerinden yararlanacaklar. 

GSS Borcu Nedir, Nasıl ve Nereye Ödenir?

Genel Sağlık Sigortası: kişilerin öncelikle sağlıklarının korunmasını, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigorta olarak ifade edilir. GSS'nin amacı tüm vatandaşların ekonomik gücüne bakılmaksınızn sağlık hizmetlerinden eşit ve etkin şekilde faydalanılması olarak tanımlanıyor.

2019 Yılı GSS Ödemeleri Ne Kadar?

2019 yılı Genel Sağlık Sigortası ödemeleri belirli bir hesaplama üzerinden belirleniyor. Vatandaşlar bulundukları yılda ki asgari ücret oranına göre belirleyecekler. GSS ücreti, brüt asgari ücretin yüzde 3'ü olarak hesaplanır. 

2019 yılı için Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim ücreti 76.75 TL olarak belirleniyor. GSS borcu olanlar 2019 yılı sonuna kadar sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler. 

sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum