SGK Sigortalı Eşi Vefat Eden Çalışan Erkeklere Dul Maaşı Bağlar Mı?

Erkeklere dul maaşı bağlanır mı? Sigortalı eşi vefat eden çalışan erkekler dul maaşı alabilirler mi? Erkeklere dul maaşı bağlanmasının başvuru şartları ve başvuru işlemleri SGK Haberleri sayfamızda.

SGK Sigortalı Eşi Vefat Eden Çalışan Erkeklere Dul Maaşı Bağlar Mı?
04 Ekim 2019 - 17:49

SGK Haberleri bölümünde bu defa erkeklere dair merak edilen dul maaşı konusunu ele alıyoruz. 

Çalışma hayatında yer alan bir erkek vefat ettiğinde eşine dul maaşı bağlandığı vatandaşların çok büyük bir kısmı tarafından bilinir. Ancak SGK'da cinsiyet ayrımı yoktur. Dolayısıyla bu haktan aynı şekilde erkeklerde faydalanabilir. Peki erkekler dul maaşını nasıl alırlar? Başvurular ne zaman yapılır? Başvuru işlemlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar neler? Tüm bu soruların yanıtlarını SGK Bülteni olarak derledik. 

ERKEKLERE DUL MAAŞI ÖDEMESİ DETAYLARI


Bir erkek sigortalı olarak çalışan eşini kaybettiğinde dul maaşı alabilir. Erkeğin çalışma hayatında olması da bu duruma engel teşkil etmez. Ancak burada diğer hak sahiplerinin olması maaşın belirlenen miktarlarda paylaşılması anlamına gelir. 

Sigortalı bir kadının vefat etmesi durumunda hak sahibi olabilecek kişiler kocası, erkek çocuğu 25 yaşına kadar, kız çocuğu yaş sınırı yok.

Sigortalı bir kişinin vefatı halinde geride kalanlara ölüm aylığı bağlanabilmesi için en temel şart prim ödeme süresidir. Buna göre vefat eden kişi adına ölüm tarihi itibarıyla en az 5 yıl prim ödenmişse geride kalanlara ölüm aylığı bağlanır.

Dul maaşı almak isteyecek olan erkekler başvurularını SGK birimlerine yapacaklar. Başvuru işlemleri yazılı olarak yapılır. Başvurular için ise süre sınırı 5 yıldır. Erkek hak sahipleri veya diğer hak sahipleri dul maaşı başvurularını vefat olayından 5 yıl içinde yapmalılar. 


Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum