SSK ve Bağkur Farklarının Eşitlenmesi ile Erken Emeklilik ve Maaşlara Ek Zam

Vergi ve Sosyal Güvenlik Komisyonu tarafından SSK ve Bağkur arasındaki farkların eşitlenmesine ilişkin düzenleme kabul edilirse, 2 buçuk milyon Bağkur'lu hem erken emekli olacak hem maaşları değişecek. 

SSK ve Bağkur Farklarının Eşitlenmesi ile Erken Emeklilik ve Maaşlara Ek Zam
18 Ekim 2019 - 07:49

Çalışma hayatında yer alan vatandaşların ortak hayali emeklilik. Hem SSK'lı hemde Bağkur'lu çalışanlar bu kapsamda uzun yıllar prim ödeyip emeklilik şartlarını yerine getirmeyi amaçlıyorlar. 

Bu kapsamda uzun uğraşlar veren SSK'lı ve Bağkur'lu vatandaşların emekililik şartlarında da değişiklik gösteriyor. SGK'nın mevzuatına göre SSK kapsamında yani 4/A kapsamında emekli olmak isteyen bir kişinin en az 7200 gün prim şartını sağlaması isteniyor. Bu koşul ise Bağkur'da 9 bin prim günü. 

SSK/Bağkur arasında yaşanan prim gün değişikliği için ise fark eşitleme gündemde. Eğer uygulama hayata geçerse Bağkur'lu olan vatandaşların emekliliklerinde büyük değişiklikler olacak. 

ERKEN EMEKLİLİK VE EK ZAM

Vergi ve Sosyal Güvenlik Komisyonu tarafından önceki toplantılarda gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında önemli prensip kararlarına imza atılmıştı. Çalışma hayatı içerisinde ve emekli olmuş yaklaşık 2.5 milyon Bağkur'lu vatandaşı yakından ilgilendiren bu kararlar ile Bağ-Kur ve SSK arasındaki farkların eşitlenmesi gündeme geldi. 

,Bu kararların ardından konuya dair yeni bir somut adım atılmadı. Ancak öğrenilen bilgilere göre bu konuda yeni bir tasarı hazırlandı. Farkların kapatılmasına ilişkin hazırlanan tasarı kabul edilirse çok sayıda çalışan Bağkur'lu emekli olabilecek. Ayrıca bu tasarı ile maaşlarda belirli oranlarda değişecek.

Sgkbulteni.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum